Denizcinin anasayfası

SANMAR’dan ihtiyaca özel römorkör

Kullanılacağı denizin veya operatörün talebine göre özel römorkör tasarımı ile dikkat çeken SANMAR, Tugnology 19'da boy gösterecek.

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

Robert Allan Ltd dizaynı ve rüştünü ispat etmiş römorkörlerden oluşan portfolyosu ile dikkat çeken SANMAR Tersaneleri, tecrübeli operatörlerin çalıştıkları bölgelere özel deniz koşullarına ve operatörlerinin genel pratiğine uygun tekne oluşturmak için özel tasarım ihtiyaçlarına da cevap veriyor.

SANMAR, “İsteğe Özel Üretim” felsefesinin altını çizmek için, Dizayn Müdürü Özer İlhan başkanlığında Tugnology 19’a da katılacak.

SANMAR Tersaneleri Dizayn Müdürü Özer İlhan, Ekibimizde sadece iyi bir gemi inşaatı mühendisi olmalarının yanı sıra, gemi inşaatı dizaynına özel bilgisayar programlarını da üst düzey bir biçimde kullanabilecek seviyede kendisini yetiştirmiş çok özel takım arkadaşlarımız bulunuyor. Onların bu yetkinlikleri, müşterilerimize standart model üzerinde yapılacak modifikasyonların nasıl etkiler yaratacağını gösterebilmek adına çok önemli bir araç olarak önem arz ediyor” dedi.

Targe Towing’e özel tasarım

Son olarak İngiliz Targe Towing firmasının sahibi ve aynı zamanda genel müdürü olan Tom Woolley’i, verdikleri son römorkör siparişleri için olan bir takım özel isteklerinin tekne üzerinde nasıl görüneceği hakkında bilgi sahibi olabilmesi için Tuzla’ya davet ettiklerini belirten İlhan, “SANMAR Tersaneleri genel merkezimizdeki dizayn ofisimizde ekibimizden Özge Hanım ile bir toplantı yapmak üzere davet ettik ve kendilerine bir sunum yaptık” diye konuştu.

Balıkçı ailenin kızı

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden derece ile mezun olduktan sonra, 2013 yılında SANMAR ailesine katılan ve şirketin ilk kadın gemi inşaatı mühendisi olan Özge Abanuz, iki yıl önce ise proje mühendisliğine terfi ettirildi.

Balıkçı bir ailenin kızı ve profesyonel scuba dalgıcı olan Abanuz, “Türkiye’ye dışarıdan bakan toplumlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’de, pek çok Avrupa ülkesinden onlarca yıl önce, kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermek de dâhil, kadın-erkek eşitliğini sağladığının ne yazık ki farkında değiller” dedi.

Kadınların denizcilik sektöründe etkin olarak yer almaları için çalışan firmalardan biri olan SANMAR, birkaç yıldır bünyesinde kadın gemi inşaatı mühendislerini istihdam etme konusuna önem veriyor.

Öte yandan, SANMAR Tersaneleri’nde inşa edilen 200 civarı römorkör halen Afrika’dan Ortadoğu’yu; Orta ve Kuzey Amerika’dan Avrupa ve Asya’ya kadar tüm dünyada faaliyet gösteriyor. Bu römorkörlerin içerisinde hem Voith ve Z-Drive traktör tipi tekneler hem de ASD tipi tekneler de bulunuyor.


Bunları da beğenebilirsin