Denizcinin anasayfası

Sanmar’dan Norveç’e sıfır emisyon römorkör

Sanmar, Norveçli Buksér og Berging'le elektrikli römorkör için anlaşma imzaladı.

Sanmar Tersaneleri, çığır açan özel ElectRA serisi çevre dostu elektrikli römorkörleri dünya çapında büyük ilgi görüyor. Norveç’te faaliyet gösteren Buksér og Berging, Sanmar’a 8. römorkör siparişini verdi.

Kanadalı tasarım şirketi Robert Allan’ın ElectRA 2200SX’e özel tasarımını içeren yeni inşa römorkör, Kasım 2023’te teslim edilecek ve şirketin Oslo Limanı’ndaki filosuna katılacak.

Bu sözleşme, Sanmar’ın römorkör ve römorkaj sektörünü daha sürdürülebilir, çevre dostu, düşük ve sıfır emisyon geleceğe yönlendirme misyonunda ileriye doğru atılan bir başka önemli adımı olarak dikkat çekiyor.

Sanmar Tersaneleri Ticari Direktörü Rüçhan Çıvgın şunları söyledi: “Dünya çapındaki römorkör operatörleri, çevreyi korumak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için harekete geçilmesi gerektiği konusunda hem fikir olduklarından ElectRA serimiz büyük ilgi gördü. ElectRA serisi, elleçleme römorkörleri dünyasında oyun değiştirici olarak kabul edilirken, bu römorkörlerin bu yeşil duruşuna ulaşılırken güç, performans ve dayanıklılık kaybı olmadı.”

22,4 metre uzunluğa sahip yeni elektrikli römorkör, 10,84 metre genişliğe ve 4,4 metre derinliğe sahip olacak. 1.718 kWh pil, 2 x 1.400 kW elektrik motoru ve Schottel SRP 340 LE FP iticileri ile güçlendirilen römorkör, 45 tonluk çekiş gücüne sahip olacak ve 11,8 knot hıza ulaşacak.

Yeni sıfır emisyon elektrikli römorkör; A1, +AMS, +ABCU, BP, ESS Li-Battery, UWILD ABS sınıflandırmalarına göre inşa edilecek.


Bunları da beğenebilirsin