Denizcinin anasayfası

Sinop nükleer santrali için Rusya ile görüşmeler başladı

Rosatom Başkanı Aleksey Lihaçev, Sinop'ta nükleer güç santrali inşası için Türkiye ile görüşmelere başlandığını açıkladı.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Türkiye ile Sinop’ta nükleer güç santrali inşa edilmesine yönelik müzakerelere başladıklarını açıkladı.

Lihaçev, Türkiye’nin ikinci nükleer güç santralini Sinop’ta inşa etmeyi planladığını dile getirdi. İkinci santralin kurulması yönünde Türk tarafıyla görüşmelere başladıklarını söyleyen Lihaçev, “Burası, dünyanın tüm nükleer uzmanları tarafından oldukça iyi bilinen, Karadeniz’in kıyısında bulunan ve 4 güç üniteli büyük kapasiteli bir nükleer santral kurmak için son derece ilgi çekici bir saha. Teknolojik iş birliği oluşturulması, yatırım politikası ve geleceğin bu büyük nükleer santralini dikkate alarak Türk enerji piyasasının oluşturulması ile ilgili yaklaşımlar hakkında Türk iş ortaklarımızla görüşmelere başladık” ifadelerini kullandı.

Türkiye, ilk nükleer santrali olacak Mersin’deki Akkuyu nükleer santrali için 2010 yılında Rusya ile anlaşma imzalamıştı.
Akkuyu’da yapılan santral, 4 reaktörden oluşacak ve toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip olacak. İlk reaktörün 2023’te işletmeye girmesi bekleniyor.


Bunları da beğenebilirsin