Denizcinin anasayfası

Süperyat böyle battı

İstanbul Ambarlı Limanı açıklarında demirde bekleyen M/V Canpark adlı süperyat çıkan yangınla batması saniye saniye görüntülendi.

İstanbul Ambarlı Limanı açıklarında demirde bekleyen M/V Canpark adlı süperyat çıkan yangınla battı.

Ümraniye’de bulunan Canpark AVM’nin sahibi Can Gür’e ait olan M/Y Canpark’ta görevli mürettebatın makine dairesinde çıkan yangının söndüğünü düşünerek geç yardım istediği öğrenildi. Yangından 6 saat sonra süperyatın çevreye zarar vermemesi için etrafına bariyer serildi.

38 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğindeki Marshall Adaları bayraklı 235 groston ağırlığındaki M/Y Canpark adlı süperyatta önceki gece yangın çıktı.

Delmar Safety

23.00 sıralarında makine dairesinde çıkan yangına ilk müdahaleyi yattaki mürettebat yaptı. Seyyar söndürücü tüplerle alevlere müdahale eden mürettebat kaporta kapaklarını kapatarak makine dairesini havasız bırakmayı denedi. 5 kişilik mürettebat yangının söndüğünü düşünerek, hareketsiz kaldıkları için başka bir tekne ile limana doğru çekilmeyi istedi.

Tekne çekilirken alevler tekrar ortaya çıkınca yangını haber alan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı 2 kurtarma botu alevlere müdahale etti.

5 kişiyi kıyı emniyeti kurtardı

Kurtarma teknelerinin yardımına karadaki itfaiye ekipleri de katılırken, 1 saatlik çabaya rağmen teknenin kıç tarafında büyük hasar meydana geldi.

Teknenin içindeki 5 kişilik mürettebat ve itfaiyeciler yangının kontrolden çıktığını görünce Kıyı Emniyeti botlarına binerek uzaklaşırken, yangın söndürme tekneleri yoğun çaba sarf etti.. Alevlerin tüm tekneyi sarması üzerine tüm mürettebat ve itfaiye ekipleri uzaklaşırken, M/Y Canpark 6 saat sonra battı. Yat kaptanı Uğur Kurt ile mürettebat Yasin Çiçek, Burak Talas, Zafer Merey ve Füsun Ersan West İstanbul Marina’da deniz polisine teslim edilirken, kıyı emniyeti kurtarma botları teknenin etrafından ayrılmadı.

Süperyatın sadece pruva(ön) kısmı suya gömülmezken, Marmara Denizi’ne yakıt ve yağ sızıntısı olmaması için Kıyı Emniyeti 8 ve Kıyı Emniyeti 5 kurtarma tekneleri olay yerinde güvenlik önlemi aldı. Çevre kontrol uzmanlarının gözetiminde teknenin etrafına bariyer çekilirken, yağ emici pad’lar denize bırakıldı.

İŞTE SÜPERYATIN BATMA ANLARI


Bunları da beğenebilirsin