Denizcinin anasayfası

TCG Kızılırmak ve TCG Yeşilırmak hizmete girdi

TCG Kızılırmak ve TCG Yeşilırmak römorkörleri, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı'nda düzenlenen törenle hizmete girdi.

Milli Savunma Bakanlığı, TCG Kızılırmak ve TCG Yeşilırmak römorkörlerinin hizmete girdiğini bildirdi.
Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, römorkörlerin dün Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı’nda yapılan törenle hizmete alındığı belirtildi.

Paylaşımda, Dearsan tarafından inşa edilen römorkörlerin 34 metre uzunluğa, 13,5 metre genişliğe, 6,2 metre su çekimine ve saatte 13 deniz mili sürate sahip olduğunu bilgisine de yer verildi.

Pandemi koşullarında tamamladık

Dearsan’dan yapılan açıklamada ise, “Milli Savunma Bakanlığımız ile 9 Temmuz 2020 tarihinde imzalayarak yürürlüğe giren Sözleşmemiz kapsamında; geçtiğimiz 9 ay boyunca TCG KIZILIRMAK ve TCG YEŞİLIRMAK römorkörlerinin; inşa, donatım, Türk Loydu test ve tecrübeleri ile eğitimler, sahil yedekleri ve dokümantasyon hizmetlerini tamamlayarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza katılmaları için tüm gayretimizle çalıştık.

Pandemi koşullarında yaşadığımız güçlüklerin de üstesinden gelecek şekilde çalıştığımız bu 9 aylık sürenin sonunda icra edilen Liman ve Deniz Kabul testleri ile kabul muayenelerini başarı ile tamamlamış ve TCG KIZILIRMAK ve TCG YEŞİLIRMAK römorkörlerinin, 21 Nisan 2021 tarihinde düzenlenen törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza katılmış olmasından çok mutluyuz ve gururluyuz” denildi.


Bunları da beğenebilirsin