Denizcinin anasayfası

TCG OruçReis fırkateyninin modernizasyonu başladı

Barbaros Sınıfı Fırkateyn YÖM/MLU Projesi kapsamında TCG OruçReis fırkateyninin modernizasyon çalışmalarına başlandı.

BARBAROS Sınıfı Fırkateyn Yarı Ömür Modernizasyonu (YÖM/MLU) Projesi kapsamında modernize edilecek ilk gemi olan TCG OruçReis (F-245) Fırkateyni Ocak 2022 sonunda Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda havuza alındı ve üzerindeki çalışmalara başlandı. TCG OruçReis Fırkateyni üzerindeki kapsamlı Yarı Ömür Modernizasyon çalışmalarının planlı bakım/onarım faaliyetleri ile birlikte toplamda 16 ay (4 ay söküm, 4 ay entegrasyon ve 8 ay Liman ve Seyir Kabul Testleri) sürmesi ve deniz seyir/kabul testlerinin ardından 2023 yılı ilk yarısında yeniden DZKK hizmetine girmesi bekleniyor. Modernizasyon sonrası geminin toplam ağırlığında yaklaşık 200 tonluk bir artış olması bekleniyor.

TCG OruçReis (F-245) fırkateyni üzerindeki çalışmalara daha önce 2021 Eylül, Ekim gibi başlanılacağı açıklanmış, ancak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DzKK)’nın harekât ihtiyaçlarından dolayı gemi bir süre daha aktif olarak göreve devam ettiğinden modernizasyon başlangıç takvimi  daha sonra 2021 yılı Aralık ayı olarak güncellenmişti.

Proje kapsamında modernizasyon faaliyetleri Gölcük Tersanesi Komutanlığında bütünleşik bir takvime göre yürütülecek, bu sayede birinci geminin faaliyetleri devam ederken ikinci gemi modernizasyon için tersaneye girecek.

Delmar Safety

BARBAROS YÖM/MLU sonrasında yeni donanım ve kabiliyetler kazandırılacak BARBAROS Sınıfı 4 fırkateynin (TCG Barbaros [F-244], TCG OruçReis [F-245], TCG SalihReis [F-246] ve TCG KemalReis [F-247]) hizmet ömrü 2040’lı yıllara kadar uzatılmış olacak.


Bunları da beğenebilirsin