Denizcinin anasayfası

“Teknelerin yüzde 95’i teminatsız”

Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, "Ancak Yunanistan'a yolcu taşıyan tekneler sigorta yaptırıyor" dedi.

“Türk Denizciliğine Bakış” paneli bu yıl Bodrum’da gerçekleşecek. Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker panel öncesi Bodrum Marina Vista otelde basın mensupları ile bir araya geldi,

Su araçlarının gövde ve sorumluluk sigortalarını tek bir çatıda toplayan Türk P&I öncülüğünde düzenlenen “Türk Denizciliğine Bakış” paneli bugün Bodrum’da gerçekleşecek.

Bodrum’da 14 Mart Perşembe günü (bugün) saat 14.00’da başlayacak panele Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Emin Birpınar, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK DTO Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç ve Türk P&I Sigorta Genel Müdürü Ufuk Teker katılacak.

Bodrum Yacht Kulübü’nde gerçekleştirilecek panel HaberTürk ekranlarından da canlı yayınlanacak.

Program öncesi Bodrum Marina Vista Otel’de basın mensupları ile bir araya gelen Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, Türk P&I’ın Türk Bayraklı gemiler arasındaki pazarda yüzde 90 paya sahip olduğunu ve son 3 yılı karlılıkla kapattığını açıkladı.

“Yunanistan’a gidenler sigorta yaptırıyor”

Yurtdışına açılma zamanlarının geldiğine dikkat çeken Teker, “Türkiye’nin turizm başkentleri sayılan Antalya, Bodrum, Marmaris gibi önemli merkezlerde 2 binin üzerinde gezi teknesi ve guletin yüzde 95’inin teminatsız dolaşıyor ancak Yunanistan’a sefer yapan yüzde 5’lik kısım ise zorunluluktan sigorta yaptırıyor. Bir denizci ve uzakyol kaptanı olarak bu durum beni rahatsız ediyor” dedi.

“Doğal afetlere dikkat”

Ufuk Teker sözlerine şöyle devam etti :

“Özellikle Bodrum gibi dünya turizminin ilgisini çeken lokasyonlarda gerek risklerin ortadan kaldırılması gerekse güvenli denizcilik ve yolcu güvenliği uluslararası platformlarda ciddi bir öneme sahip. Özellikle bu yıl turizmin pik yapması bekleniyor. Antalya bölgesinde peş peşe fırtınalar yaşandı. Bodrum’da geçtiğimiz aylarda şiddetli yağış ve lodos nedeniyle alabora olan yatlar tekneler oldu. Sigorta teminatı amatör denizciler için de önemli. Denize yatırım yapmak özel amaçlı ve ticari amaçlı tekne almak isteyenler doğal afetlere karşı da sigorta teminatı altında korkmadan yatırım yapabilir”


Bunları da beğenebilirsin