Denizcinin anasayfası

Tersan Tersanesi Havila Castor’u teslim etti

Tersan Tersanesi Havila Capella’nın ardından ikinci gemi Havila Castor'u  da teslim etti.

Tersan Tersanesi, Norveçli Havila Kystruten firması için inşa ettiği  Havila Castor’u teslim etti.  123 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğindeki Havila Castor Norveç’in Bergen – Kirkenes Tarihi Sahil Hattı’nda 10 Mayıs Salı günü çalışmaya başlayacak.

Tersan Tersanesi CEO’su Mehmet Gazioğlu “Tersan Tersanesi olarak serinin ikinci gemisini teslim etmekten gurur duyuyoruz; Güvenilirliğimizi, kalitemizi ve çözüm odaklı yaklaşımımızı temsil eden Havila Castor’dan Havila Voyages’e. “Yeni Nesil Gemi Ödülü”ne layık görülen amiral gemisi Havila Capella, Norveç kıyılarında Tersan Tersanesi’nin adını taşırken, Havila Castor da bu gururu paylaşmak için çok yakında kendisine eşlik edecek. Değerli ortağımız Havila Voyages’ın Bergen-Kirkenes arasındaki tarihi güzergahta seyahat eden yolcuları en kaliteli hizmetle buluşturma heyecanını paylaşmak Tersan Tersanesi için de büyük bir mutluluk.’’ açıklamasını yaptı.

Dünyanın En Büyük Batarya Kapasiteli Gemisi olma özelliğini de taşıyan  Havila Castor  LNG ve batarya ile yüksek enerji verimliliği sağlayan ve düşük emisyon gereksinimlerine uygun bir gemi olarak inşa edildi. 6500 kWs batarya kapasitesine sahip. Havila Castor, yenilikçi güç üretim sistemi ve enerji tasarruflu gövde tasarımı sayesinde sıfır emisyonla dört saat kesintisiz seyir gerçekleştirebiliyor. Gemi, rıhtımda hidroelektrik gücü ile şarj ediliyor.

Delmar Safety

HAV Ship Design tarafından tasarlanan ve DNV gözetiminde inşa edilen Havila Castor, CO2 emisyonlarında %25 ve NOx emisyonlarında  yüzde 90 oranında azalma sağlıyor. Tersan Tersanesi Norveçli Havila Kystruten firması için 4 gemilik serinin ilki ve Havila Castor’un kardeşi olan  Havila Capella’yı geçtiğimiz kasım ayında teslim etmişti.

Üçüncü ve dördüncü kardeş gemiler olan Havila Pollux ve Havila Polaris de Tersan Tersanesi’nde inşa aşamasında. Tersan Tersanesi’nin Havila Pollux ve Havila Polaris kardeş gemileri de bu yıl içinde teslim edilmesi planlanıyor.

Özellikler

GEMİ TİPİ: COASTAL PASSENGER VESSEL (LNG/HYBRID)

ARMATÖR: HAVILA KYSTRUTEN AS / NORVEÇ

TASARIMCI: HAVYARD / NORVEÇ

TAM UZUNLUK (M): 122.7 metre

EN (M): 22 metre

KLAS: DNV + 1A1 – Passenger Ship, Comfort C(2)-V(2), Naut AW, BIS, Gas Fuelled, Battery Power, Clean Design, E0


Bunları da beğenebilirsin