Denizcinin anasayfası

Tersaneler, depremzedeler için harekete geçti

GİSBİR ve GİSAŞ deprem bölgesine 3 tır, 1 kamyon, 1 ambulans ve gönüllü kişilerden oluşan yardım ekibini taşıyan 2 otobüsü deprem bölgesine gönderdi.

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) ve Gemi İnşa Sanayi A.Ş. (GİSAŞ), 3 tır, 1 kamyon, 1 ambulans ve gönüllü 60 kişiden oluşan yardım ekibini taşıyan 2 otobüsü deprem bölgesine uğurladı.

Türkiye’nin her yerinden yardım malzemelerinin yola çıktığını söyleyen GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran:

“Hava muhalefetinden dolayı zorluk yaşandığını dile getirdi ve sözlerine şu şekilde sözlerini şu şekilde ifade etti: En sağlam yol deniz yolu diye düşünüyoruz şu anda yine bize çok yakın olan burada Ro-Ro hattımız var biliyorsunuz. Onun dışında Ulusoy’da İzmir’den başlatmış galiba bir gemi İskenderun’a gidecek. İskenderun’dan deprem bölgesine yardımın daha kolay gideceğini umuyoruz. Tabi bunu yaparken kargaşa olmaması gerekiyor çünkü tabi ki daha iyi olacak malzeme var ama olsun yapacak bir şey yok. En azından bir kişiye bile ulaşsa yararlıdır diye düşünüyoruz. Ayrıca bir otobüs hazırladık, ayrıca 24 saat bekleyen ambulansımız var onu da gönderiyoruz Ro-Ro gemisi vasıtasıyla.”

Murat Kıran bu sabah çalışmaya başladıklarını ve ihtiyaçlar doğrultusunda malzemeleri bulup temin etmeye çalıştıkları malzemeleri  Kızılay veya AFAD’a teslim edecek ya da kendileri teslim etmesi gerekirse söylenilenler doğrultusunda harekete geçeceklerini söyledi.

Murat Kıran; Allah yardımcımız olsun millet olarak bunun da altından kalkacağız. Bu zor günleri hep birlikte aşacağız diyerek sözlerini noktaladı.

Türkiye Gemi İnşaatı Sanayicileri Birliği olarak bu yardım organizasyonunu başlattıklarını ve üye tersanelerden de destek aldıklarını belirten GİSBİR Genel Sekreteri Mehtap Özdemir:

“Sabahtan bu yana arayan tersane çalışanlarımız var derler ki enkaz kaldırma yerlerine biz gönüllü olarak yardıma katılmak istiyoruz özellikle  iş sağlığı güvenli güvenlik ekiplerimiz sağlık ekiplerimiz tamamen gönüllü esaslı bir oluşum. Bizde organizasyon yaparak onların ulaşımlarına imkan sağlamak istedik. Bugün için bir otobüs kaldırmayı planlıyoruz. tersanelerimizden kendi inisiyatifiyle oraya gidip yardımcı olmak isteyen kişilerin oraya sağlıklı ulaşmalarına imkan sağlamaya çalışacağız”


Bunları da beğenebilirsin