Denizcinin anasayfası

Tersanelere 2 milyar 300 milyon lira teşvik

Mart dönemi yatırım teşvik belgesinde gemi yatırımları dikkat çekti. 19.7 milyar liralık teşviğin 2.3 milyar lirası gemi yatırımlarından oluştu.

Milliyet gazetesinden Ebru Sungur’un haberine göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, mart ayında bin 256 yatırım teşvik belgesi düzenledi. Resmi Gazete’de yayımlanan Mart 2021 dönemi yatırım teşvik belgesi listesine göre, belge alan projelerin yatırım tutarı 19 milyar 755 milyon 171 bin 380 lira olarak hesaplandı. Bu yatırımların gerçekleştirilmesiyle 30 bin 307 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Listede yeni gemi yatırımları dikkat çekti. Cemre Shipyard iki adet canlı balık taşıma gemisi ve bir balıkçı gemisi için toplam 1.2 milyar liralık teşvik aldı. Tersan Tersanesi’nin inşa edeceği balık işleme fabrikası gemisi için 412 milyon liralık yatırım teşviğe bağlandı.

Hat-San’ın teşvikle inşa edeceği canlı deniz ürünleri taşıma gemisi için ise 77 milyon liralık yatırım yapılacak. Çeksan her biri 119 metre boyunda iki adet tanker gemisi için toplam 166.6 milyon liralık, STM Savunma Teknolojileri de Tuzla’da inşa edeceği bir adet savaş gemisi için 313.9 milyon liralık teşvik aldı.

İstihdama yelken açtılar

Pandemide yıldızı parlayan tekne tatili, mart ayı teşvik listesine de damgasını vurdu. Bilgin Yatçılık iki, Ark Yat da bir yat için teşvik aldı. Toplam 46.3 milyon liralık yatırımı teşviğe bağlanan Bilgin Yatçılık’ın üreteceği yatlardan biri 50, diğeri 55 metre boyunda olacak. Ark Yat da 50 metre boyundaki yat için 23 milyon liralık teşvik aldı.
Mart ayı teşvik listesindeki gemi yatırımları sadece tutarlarıyla değil istihdamlarıyla da dikkat çekti. Listedeki tüm gemi yatırımları için toplam 1379 kişinin istihdamı taahhüt edildi.

Teşvik nasıl çalışıyor?

Yatırım Teşvik Belgesi olarak adlandırılan sistemde, ihracat için inşa edilen gemiye yapılacak alımlarda KDV istisnası sağlanıyor. Böylece zaten ihracat anında geri alınması gereken KDV, inşaat sırasında ödenmeyerek finansman yükü hafifletilmeye çalışılıyor.


Bunları da beğenebilirsin