Denizcinin anasayfası

TÜRDEF’e yeni üyeler

Bülent Ecevit Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğrencileri ve Mezunları Derneği ( BÜDEMDER ) ve Kocaeli Üniversitesi Karamürsel Denizcilik Okulları Mezunlar Derneği ( KOUKARMEDER ) Türkiye Denizcilik Federasyonu ( TÜRDEF ) üyesi oldular. TURYOL ise onursal üye olarak TÜRDEF’e katıldı. Böylece TÜRDEF çatı örgütünde üye STK sayısı 27 oldu.

Türkiye Denizcilik Federasyonu’ndan yapılan açıklamada BÜDEMDER ve KOUKARMEDER’in TÜRDEF’e üyelik için başvurduğu ve yönetim kurulunun yaptığı değerlendirme ve alınan karar sonrasında her iki derneğin ve ayrıca TURYOL’un Onursal Üye statüsünde üyeliklerinin kabul edildiği bildirildi.

TÜRDEF Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Erkan dereli, beş kurucu dernek ve iki onursal üye STK’nın 18 Mart 2011’de katılımıyla kurulan TÜRDEF’in bugün 22 üye STK ve 5 onursal kuruluşla beraber 14 bin denizci üyeye ulaştığını söyledi.

Dünya denizlerinde faaliyette bulunan 53 gemide görev alan 1 milyon 200 bin çalışanın onbinlercesini Türk denizinsanlarının oluşturduğunu belirten Dereli, “Geçmiş yıllarda IMO Başkanı’nın ifade ettiği gibi, denizciler olmasa ve gemiler çalışmasa, dünya nüfusunun yarısı açlıktan, yarısı donarak ölürdü. Bu ifadenin ne kadar doğru bir tespit olduğunu, COVİD–19 pandemi nedeniyle halen yaşamaktayız ve daha ne kadar süreceği de  belli değil. Bizler, Türk denizinsanları olarak, bu olağanüstü zor çalışma koşullarında, sağlık çalışanlarımız ile birlikte, küresel boyutta görevlerini cansiperane bir şekilde yerine getirmeye çalışan meslek grupları olduk. Bizler, Türk denizinsanları Türk sahipli Türk ve yabancı bayraklı, ayrıca yabancı sahipli yabancı bayraklı gemilerde dünya denizlerinde, fedakarlıkla gemilerin durmadan, duraksamadan kazasız, sorunsuz çalışmasını gerçekleştirdik. Bizler, Türk denizinsanları olarak, dünya sularında gemi dolaştırırken, güven olgusunun insan haline bürünmüş şekli olan Kılavuz Kaptanlarımız, başta Türk boğazlarımızda olmak üzere, Hopa’dan İskenderun’a kadar tüm limanlarımızda, bütün olumsuz koşullara rağmen fedakarca ve büyük bir özveriyle, 436 bin kilometrekarelik Mavi Vatanımız’da 7/24 hizmet vermişler, görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmişlerdir” dedi.

Katma değer yaratmaya devam edeceğiz

“Bizler Türk denizinsanları olarak, sorumlu ve sağduyulu meslek insanları ve bir vatansever olarak, ülkemiz ekonomisine katkı vermeye, katmadeğer yaratmaya ve döviz getirmeye ve ikamesini sağlamaya, her şartta devam edeceğiz” diyen Dereli, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün akılcılığı, bilimselliği ve çağdaşlığı şiar edinerek, muassır medeniyetler ve çağdaş ülkeler seviyesine ulaşmak üzere çizdiği rotayı gerçekleştirmek, TÜRDEF’in en büyük ideali ve hedefidir. Türk denizinsanlarına ve tüm dünya denizcilerine Allah selamet versin.” diye konuştu.

BÜDEMDER hakkında

2017 yılında kurulan Bülent Ecevit Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğrencileri ve Mezunları Derneği BÜDEMDER, “Güçlü Birlik, Güçlü Denizcilik” sloganı ile yola çıkmış, Bülent Ecevit Üniversitesi Denizcilik Fakültesi mezunları ile halen eğitimlerine devam eden öğrencileri tek çatı altında toplamayı hedef edinmiş, sektörümüzde etkin bir şekilde var olmayı amaç edinmiş bir dernektir.

KOUKARMADER hakkında

Kocaeli Üniversitesi Karamürsel Denizcilik Okulları Mezunlar Derneği KOUKARMADER, 1995 senesinde ilk öğrencilerini kabul etmiş olan Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksek Okulu ve daha sonra 2008 senesi itibariyle öğrenci alımına başlamış olan Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesin’den mezun olmuş tüm meslektaşlarını tek çatı altında toplamayı hedefleyen bir yapıya sahiptir. 9 Temmuz 2019’da resmi olarak kurulan KOUKARMADER, ilk genel kurulunu 21 Aralık 2019’da yapmış olup, mevcut yönetim ve kurucu üyeler, derneğin ilk yönetimi ile temsil edilmektedir.

TURYOL hakkında

1993 yılında kurulan TURYOL, bünyesinde faaliyet gösteren 60 adet yolcu gemisi, 2 adet yolcu-araç gemisi, 8 adet deniz turizm gemisi, 4 adet hizmet gemisi ve işletmekte olduğu 15 adet iskele ile kabotaj ve uluslararası sularda deniz yolu ile yolcu taşımacılığı, araç taşımacılığı ve turizm hizmeti veren, sektörünün önde gelen kuruluşudur.


Bunları da beğenebilirsin