Denizcinin anasayfası

Türk firması Ukrayna donanmasını işletecek

Türkiye'nin gururu Fatih gemisini işletmesiyle dikkati çeken Dese Denizcilik, Ukrayna donanmasına ait iki geminin de işletmesini üstlendi.

Türkiye’de adını Türkiye Petrolleri ve Enerji Bakanlığı’nın ortak projesi olan Fatih gemisinin ve aynı projede yer alan diğer offshore gemilerinin Türkiye’ye getirilmesi ve sonrasında işletilmesi ile duyuran Dese Crew Management şimdi de Ukrayna’nın Odessa şehrindeki ofisinde Ukrayna Hükümeti’ne destek için kolları sıvadı.

Karadeniz’in tarafsız sularında çalışacak Ukrayna donanmasına ait iki geminin personel işletmesi için bir yıllığına kontrat imzalayan firma, savaş gemilerinde çalışacak personeli mülakat yapmak amacıyla personel departmanına askeri kökenli kaptan ve baş mühendis getirdi.

Türk denizcilere offshore sertifikası

Dese Crew Management Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çağatay İşbilen, “İki ülke arasındaki askeri ve ticari köprüler son yıllarda inanılmaz bir hızla artmaya devam ediyor. Dese Crew Management olarak biz de bu konuda üstümüze düşeni yapıyor, Türk armatörlerin bir sesi olarak Türk armatörlerin ticari filolarına 18 kişilik ekibimizle Ukrayna’dan en iyi denizcileri göndermek için çalışıyoruz. Bunun yanı sıra yönetim kurulu başkanımız Deniz İşbilen’in Ukrayna ve Azerbaycan denizci akademileri ile yaptığı anlaşma neticesinde 2020 yılı itibari ile Türk denizcilere offshore sertifikası vermeye yetkili tek Türk firma olacağımızı gururla bildirmek isteriz” dedi.

Eğitim anlaşması öncesinde Türk Denizcileri Dubai ve Türkiye’de ki offshore gemilerinde istihdam edebilmek amacı ile sertifika ve eğitimler için Ukrayna ve Azerbaycan’a gönderdiklerini belirten İşbilen, “güven, etik değerler, teorik ve teknik bilgiyi markamızın temeli olarak görüyoruz. Gemide nasıl ki önce güvenlik deniyorsa, biz de önce güven diyoruz” şeklinde konuştu.

Türklerle çok mutluyuz

Dese Crew Management Ukrayna Ofis Direktörü Vitalina Volodchenko ise, “Ukrayna vatandaşları olarak kendi ülkemizde Türklerle çalışmaktan mutluyuz gururluyuz. Gerek iş disiplini gerekse iş ahlakı konusunda Türk denizcilik sektöründen öğreneceğimiz çok şey var. Bu sebeple elimizden geldiğince Türk firmalarla çalışmalarımızı güçlendiriyor , firmamızın iş ortağı olan ve ya olmayan her Türk firmaya Ukrayna’nın tüm limanlarında acentalik ve danışmanlık konusunda elimizden geleni yapıyoruz.2020 yılı içerisinde Türkiye ziyaretlerimizi sıklaştıracağız” dedi.


Bunları da beğenebilirsin