Denizcinin anasayfası

Türk Loydu, HeliPlat arasında “milli” anlaşma

Türk Loydu  ile HeliPlat arasında; helikopter platformu sertifika/ruhsatlama gerekliliklerini sağlayacak testler ve kontroller hakkında işbirliğini içeren protokol imzalandı.

Türk Loydu’nun merkezinde düzenlenen törenle imzalanan protokole göre, HeliPlat uzmanları tarafından yurtiçi ve yurt dışında gerçekleştirilecek heliport ve helidek gibi helikopter platformu sertifika/ruhsatlama kapsamındaki testlere Türk Loydu da nezaret edecek ve uygunluklarını belgeleyecek.

Böylelikle savunma sanayinde kullanılan tüm helikopter platformlarının gereken uygunluk belgelerini almalarında dışa bağımlılık engeli aşılacak.

İmza töreninde Türk Loydu Vakfı Başkanı Cem Melikoğlu, Türk Loydu Uygunluk Değerlendirme Hizmetleri Genel Müdürü Lütfü Savaşkan ve Türk Loydu yöneticileri ile HeliPlat Genel Müdürü Fuat Akpınar, İdari İşler Müdürü Mehmet Ercan ve HeliPlat çalışanları hazır bulundular.

HeliPlat Genel Müdürü Fuat Akpınar, “Ülkemizin hedefleri doğrultusunda tüm alanlarda yerli ve milli ürünler üretmek ve kullanmak amacıyla Heliplat ve Türk Loydu LOYDU, Helikopter Platform sertifikasyonu malzemelerinin yerlileştirilmesi ve testlerini birlikte yapmak amacıyla güçlü bir iş birliği anlaşmasına imza atmış bulunmaktadır. Özellikle Savunma Sanayi başta olmak üzere Sivil Havacılık alanında da yabancı ülkelere bağımlılığı ortadan kaldırmak için öncelikle ülkemiz ve bizler adına önemli bir adım olmuştur. Ülkemizin bu alanda dışa bağımlılığını ortadan kaldırmakla birlikte aynı zamanda Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerinde de bu konuda rehberlik etmek en büyük hedefimiz olacaktır.” dedi.

Türkiye’de son yıllardaki yerlileşme hamlelerine ve özellikle askeri alanda uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleştirilen faaliyetlerin önemine değinirken Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, HeliPlat’ın  yakın geçmişte Türk Loydu klaslı Denizaltı Kurtarma Gemisi (MOSHİP), Kurtarma  Yedekleme Gemisi (KURYED), Sismik Araştırma Gemisi ve amfibi gemilerde helikopter platform sertifikasyonu ve eğitim faaliyetlerini gerçekleştirdiğini, artık bu alanlarda yüksek kalitede hizmet verebilen tamamen yerli ve milli uzman  kuruluşlarımızın olduğuna dikkat çekti.


Bunları da beğenebilirsin