Denizcinin anasayfası

Türkiye ile Yunanistan arasında feribot krizi!

Türkiye’den Yunanistan’a günübirlik tur düzenleyen bir feribota alıkonuldu. Olay nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’nın devreye girdiği öğrenildi.

Marmaris’ten Rodos’a sefer yapan 120 kişilik kafileyi taşıyan Kartepe adlı feribot arama kurtarma yönetmeliğinin birkaç şartı gerekçe gösterilerek tutuldu. Türkiye ile Yunanistan arasında hareketliliğe neden olan olay nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’nın devreye girdiği öğrenildi.

Pandemi nedeniyle uzun süredir faaliyetleri durdurulan Yunan Adalarına yönelik turizm seferleri sürüyor. Geçtiğimiz aylarda adalara giden turlara izin veren Yunan Hükümeti birçok adadaki turizm tesislerinde hazırlık yapmıştı.

Egedesonsöz’ün haberine göre Muğla’nın Marmaris ilçesinden yola çıkan ve Rodos Adası’na giden 120 kişilik günübirlik yolcu feribotu alıkonuldu. Feribotun geri dönüşüne izin verilmeyince kriz çıktı.  Yunan Hükümeti’nin Türkiye’nin yaptığı arama kurtarma yönetmeliğini revize edip güncel kıta sahanlığına göre ayarlama yaptığı öğrenildi. Yunanistan tarafı bunu onaylamamak için gemiyi bağladı. İsrail ve İngiliz vatandaşlarının da bulunduğu gemide Türklerin de yer aldığı ifade edildi.

Delmar Safety

Bakanlık devrede

Olayın yetkili makamlara bildirilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı devreye girdi.  Neredeyse diplomatik krize neden olan olayla ilgili çözüm yolları aranmaya başlandı.  Yunan yetkililerinin söz konusu feribot ile ilgili kazan dairesinde bir sorun olduğu gibi bir gerekçeyle alıkoyma işlemini yaptığı belirtiliyor.

PKK tarafından da kaçırılmıştı

2011 yılında İzmit Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet veren feribot, elinde bomba olduğunu söyleyen bir kişi tarafından kaçırılmıştı. İçerisinde 18 yolcu ve 6 mürettebat bulunan feribota SAT Komandoları operasyon düzenlemiş ve PKK’lı terörist etkisiz hale getirilirken yolcular da sağ kurtarılmıştı.


Bunları da beğenebilirsin