Denizcinin anasayfası

Türkiye yeniden IMO’da

Ülkemiz, 143 ülkeden tam destek alarak üst üste 13. kez IMO Konseyi’ne seçildi.

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, IMO konsey üyeliği seçimlerinin, Londra’da gerçekleştirilmekte olan IMO 33. Genel Kurul toplantısı çerçevesinde bugün yapıldığı aktarıldı.

​​​​​​​Söz konusu seçimlerde Türkiye’nin aday olduğu ve konsey üyeliğine tekrar seçildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlk kez aday olduğu 1999’dan itibaren, iki yılda bir yapılan konsey seçimlerinin tamamında üyeliğe seçilen Türkiye, denizcilik alanında sahip olduğu imkan ve tecrübesi sayesinde IMO çalışmalarına somut katkılarda bulunmaya devam edecektir.”

Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin C kategorisinden seçildiğini ve IMO’nun karar organı niteliğindeki Konseyin 40 karar verici ülkesinden biri olduğunu aktardı.

Bu üyelikle Türkiye’nin, uluslararası toplumun güvenini kazanarak IMO Konseyindeki yerini koruduğunu vurgulayan Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Örgütün karar alma ve yürütme organını teşkil eden IMO Konseyine 1999’dan bugüne kadar kesintisiz seçilen Türkiye, uluslararası denizcilikteki etkin rolü sayesinde bu göreve yeniden layık görülmüştür. Seçimlerde aldığımız desteğin arkasında denizcilik alanında uluslararası düzenlemelere uygun olarak benimsediğimiz başarılı politikalar ve atılan somut adımların yanı sıra IMO’nun çalışmalarındaki etkin varlığımız ve ülke görünürlüğümüz yer almaktadır.”

Uraloğlu, Türkiye’nin denizcilik alanında sahip olduğu imkan ve kabiliyetleri, bilgi ve tecrübesiyle IMO’nun çalışmalarına somut katkılarda bulunmaya devam edeceğinin altını çizdi.


Bunları da beğenebilirsin