Denizcinin anasayfası

Ufuk Teker: “Bütün deniz araçları sigortalı olacak”

Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, 12 ve üzeri yolcu taşıyan, deniz turizminde kullanılan gezi teknelerinin zorunlu sigorta kapsamına alındığını belirtti. Sigortası olmayan deniz araçları sefere çıkamayacak diye ekledi.

Turizm sezonu açıldı. hürriyet.com.tr’den alınan bilgiye göre, turist taşıyan gezi teknelerine sigorta zorunluluğu başladı. Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, 12 ve üzeri yolcu taşıyan, deniz turizminde kullanılan gezi, eğlence amaçlı tekne, yatlar, ticari yatlar ve günübirlik gezi tekneleri zorunlu sigorta kapsamına alındı. Sigortası olmayan deniz araçları sefere çıkamayacak diye belirtti.

“Gerekli teminatı olmayan araçların seferlerine müsaade edilmiyor”

Yolcu taşıyan tüm deniz araçlarının olası kazalarda yolcuların ve mürettebatın uğrayacakları bedeni zararlara, üçüncü şahıslara verilebilecek zararlara ve teknelerin çevreye verecekleri zararlara karşı sorumluluk sigortası ile zorunlu sigortalanmaları gerektiğini ifade eden Teker, “Geçen yıl yapılan düzenlemeyle gezi teknelerine sigorta zorunluluğu getirildi. Sigortası olmayan tekneler sefere çıkamayacak.

Artık bütün deniz araçları sigortasını yaptırmak zorunda. Sezonun başındayız. Gezi tekneleri liman başkanlarından denize elverişlilik belgesini almak zorunda. Bu belgeler arasında sorumluluk sigortası da bulunuyor. Liman başkanları sıkı takibini yapıyor. Liman başkanları gerekli teminata sahip olmayan deniz araçlarının seferlerine müsaade etmiyor” dedi.

Turistler tatillerini sigorta güvencesi içinde geçirecek

Teker, hangi teknelerin zorunlu sigorta kapsamında olduğu hakkında da bilgi vererek, “Bodrum, Marmaris, Antalya gibi turistik bölgelerde günü birlik gezi düzenleyen tekneler var. Haftalık sefer yaparak hem liman bölgelerinde hem de Yunan adalarına gezi düzenleyen guletler var. Ayrıca yatlar var. Bunların sayısı ise 3 bini buluyor. Bu tekneler her yıl 3.5 milyon turist taşıyor.

Bu teknelere artık zorunlu sorumluluk sigortası uygulaması getirildi. Bu teknelerden sigortası olmayan sigortasını yaptıracak, teminat limitleri düşük olan da teminatlarını artıracak. Böylece turistler tatillerini sigorta güvencesi içinde geçirecek” diye konuştu.

Kaynak: sigortamedya.com


Bunları da beğenebilirsin