Denizcinin anasayfası

UZMAR, Hermes’i suya indirdi

UZMAR'ın Danimarka'nın en büyük limanı Aarhus Havn için inşa ettiği römorkör Hermes denizle buluştu.

UZMAR ile Danimarka’nın Aarhus Havn Limanı arasında imzalanan sözleşme ile inşa edilen RAmparts 3000 serisi römorkör Hermes suya indirildi. Bu yeni römorkör, yerini alacağı ayın ismi taşıyan römorköre kıyasla çok daha çevre dostu ve yüksek verimliliğe sahip.

Aarhus Havn Limanı Müşteri Yöneticisi Nicolai Krøyer sözleşme için düzenlenen çevrimiçi törende, römorkörün Türk tersanesi UZMAR tarafından inşa edileceğini ve projenin hayata geçmesi için UZMAR ile birlikte en iyi çözüm yollarını bulduklarını söylemişti.

Krøyer, “Çekme operasyonları, güç ve hassasiyetle ilgilidir ve Aarhus Havn Limanı yeni bir römorköre yatırım planlarken bu parametreler odak noktamız olmuştur. Filomuza katılacak yeni römorkörün özelliklerine karar verirken sürdürülebilirlik de önemli bir rol oynamıştır” demişti.

Delmar Safety

Tüm gereksinimlerimizi karşılıyor

“UZMAR Tersanesi talep ettiğimiz tüm gereksinimlerimizi karşılıyor” diyen Nicolai Krøyer şunları söylemişti :

“RAmparts 3000 serisi römorkörün özellikleri bakımından önemli miktarda CO2 tasarrufu sağlayacak. UZMAR’ın inşa edeceği bu yeni römorkörümüz sadece büyük bir güce sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda yerine getireceği görevlerde eskisine göre çok daha iyi manevra kabiliyeti ve dolayısıyla verimlilik ve hassasiyete sahip olacak. ASD sistemi (Azimuth Stern Drive) sayesinde Aarhus Havn Limanı’na gelen çok büyük gemilere büyük bir hassasiyetle servis verebilecek”

40 yıllık Hermes’in yerine geçecek

2021 yılında teslim edilecek olan yeni römorkör, yerini alacağı 40 yaşındaki römorkör Hermes’ten de çok daha güçlü. Yeni RAmparts 3000 serisi, Hermes’den 20 ton daha fazla, yani 65 ton çekme gücüne sahip olacak. Aarhus Havn Limanı’na, Fi-Fi sistemi donanımı ile teslim edilecek römorkör yangın söndürme operasyonlarında Doğu Jutland İtfaiyesi’ne denizden destek verebilecek.

“İmza projelerimizden olacak”

Bu önemli projede çözüm ortağı olmaktan çok heyecanlı olduklarını ifade eden UZMAR Yönetim Kurulu Başkanı A. Noyan Altuğ ise ise, “Aarhus Havn Limanı için inşa edeceğimiz çevre dostu römorkörün filolarında uzun yıllar hayli etkin ve önemli hizmetlerde bulunacağına ve bizim imza projelerimizden biri olacağına inanıyorum” dedi.

En hızlı inşa rekoru UZMAR’da

UZMAR Tersanesi, “Türkiye’de inşa edilmekte olan en büyük RAL dizaynı römorkör (RAmpage 6000) ve 2019’da teslim ettikleri Kanada’nın ilk IMO TIER III römorkörü (Rastlar 3200W) gibi imza projeleriyle sektörün bilinen lider isimlerinden biri. UZMAR ayrıca “dünyanın en hızlı yeni inşa römorkör teslimi” ödülüne sahip.

Danimarka’nın en büyük konteyner limanı

Aarhus Havn Limanı, Danimarka’nın en büyük konteyner terminali (pazar payı yaklaşık yüzde 65) ve ülkenin en büyük toplu ciro (yaklaşık yüzde 66) ile ülkenin en büyük ticari limanı. Ülkenin ithalat ve ihracat işlemlerinin önemli bir kısmı bu liman üzerinden gerçekleştiriliyor.

AB’nin Avrupa ticareti açısından önemli bir liman olarak tanıdığı Aarhus Havn Limanı, dünyanın bir çok bölgesine bağlantı sağlayan kapsamlı bir rotaya sahip ve ülkenin iki ana limanından biri. Bu özellikleri ile Almanya ve Hollanda’nın ana limanlarının önemli rakiplerinden.


Bunları da beğenebilirsin