Denizcinin anasayfası

UZMAR’dan ‘acil durum’ tatbikatı

UZMAR, TCDD İzmir Limanı'nda "acil durum" tatbikatı gerçekleştirdi.

Önce Denizcilik Dergisi’nde

TCDD İzmir Liman İşletme Müdürlüğü’nde, Şubat 2019 itibariyle gerekli ekipman ve personeli konuşlandırarak deniz kirliliği ile acil müdahale hizmeti vermeye başlayan UZMAR, “deniz kirliliği acil müdahale tatbikatı” gerçekleştirdi.

TCDD İzmir Liman İşletme Müdürü Serdar Görür ve UZMAR koordinasyonunda icra edilen tatbikatta, senaryo gereği döküntü ihbarıyla birlikte harekete geçen UZMAR Ekibi, deniz araçlarıyla gerekli keşifleri gerçekleştirdi ve iskele üzerinde konuşlu bulunan bariyerlerin denize serilmesiyle senaryo kirlilik kontrol altına alındı.

Diğer taraftan TCDD İzmir Limanı Çevre Birimi başta olmak üzere tüm ilgili departmanlarını harekete geçirerek gerekli lojistik, güvenlik ve diğer destek unsur faaliyetlerini sağladı.

Devamında kirliliği toplama aşamasına geçilerek skimmer/sıyırıcılar denize indirildi ve deniz yüzeyinden toplanan kirlilik yüzer depolama tanklarına aktarıldı.

Yüzer depolama tanklarına aktarılan atıklar TCDD İzmir Limanı imkan ve kabiliyetleri ile lisanslı atık alım tesislerine gönderilerek tatbikat sonlandırıldı.

Gerçekleştirilen bu tatbikatla, UZMAR ve TCDD İzmir Limanı arasındaki iş birliği, iletişim ve koordinasyonun iyi düzeyde olduğu ve limanda yaşanabilecek döküntülere karşı hazırlıklı olunduğu gözlendi.


Bunları da beğenebilirsin