Denizcinin anasayfası

UZMAR’dan aynı günde iki tatbikat

UZMAR Denizcilik koordinasyonunda Aliağa Nemrut Koyu’nda NEMPORT, BATILİMAN, İDÇ, EGEÇELİK ve LİKİDGAZ ile ortak deniz kirliliği acil müdahale tatbikatı gerçekleştirildi. Aynı gün içerisinde yine UZMAR koordinatörlüğünde Nemrut Körfezi’nde bulunan ALPET Altınbaş Petrol Şamandıra tesisi adına da deniz kirliliğine müdahale tatbikatı yapıldı. Her iki iki ayrı tatbikat ile UZMAR’ın ve kıyı tesislerinin olası deniz kirliliği acil durumlarına karşı müdahale kabiliyetleri test edildi.

Her iki tatbikatta da senaryo kirlilikler bariyerlerle kontrol altına alınarak skimmerlar (yağ toplayıcı) vasıtasıyla toplandı. Tatbikatlar, depolama tanklarına alınan senaryo kirlilik lisanslı atık alım bertaraf tesislerine gönderilmesiyle sona erdi.

Aliağa Nemrut Koyu’nda acil müdahale hizmetlerini sürdüren UZMAR ile bölgedeki kıyı tesisleri arasındaki işbirliği, iletişim ve koordinasyonun çok iyi düzeyde olduğu, bölgede yaşanabilecek deniz kirliliği acil durumlarına hazırlıklı olma ve müdahale bakımından imkan ve kabiliyetlerin yeterliliği bu tatbikat ile bir kez daha test edildi.


Bunları da beğenebilirsin