Denizcinin anasayfası

UZMAR’dan Kuveyt atılımı

UZMAR Denizcilik'in Kuveyt Petrol Şirketi için inşa edeceği RAmpage 6000 Türkiye'de bugüne kadar üretilen en büyük römorkör olacak.

Önce Denizcilik Dergisi’nde

Çelik Çelikyaman / Denizcilik Dergisi
celik@DenizcilikDergisi.com

UZMAR Shipyard, Kuveyt Petrol Şirketi’ne 2014 yılında 6 adet 20 metrelik work boatları teslim etmesinin ardından bu sefer aynı kuruluş ile “kilometre taşı olarak görülen” bir sözleşmeye imza attı.

UZMAR Shipyard’ın Kuveyt Petrol Şirketi (KOC) ile imzaladığı RAmpage 6000 römorkörün çelik kesme töreni firmanın Kocaeli Serbest Bölge’deki tersanesinde yapıldı. Törene UZMAR Denizcilik CEO’su Noyan Altuğ ve Genel Müdür Yardımcısı Mutlu Altuğ’un yanısıra yöneticiler ve çalışanlar katıldı.

Kuveyt tarafından ise KOC Marine Teknik Birimi Takım Lideri Soud M. Al-Otaibi, Marina Yağları Yönetimi Takım Lideri Mohammad Al-Ajmi ile Marina Bakım Kıdemli Mühendisi Naif Al-Otaibi törende hazır bulundu.

Bizim için dönüm noktası

Törende ilk konuşmayı yapan UZMAR Proje Yöneticisi Baran Özatlı, deneyimli ekibin bir parçası olmaktan gurur duyduğunu belirterek, bu projenin UZMAR için bir dönüm noktası olacağına dikkat çekti.

UZMAR Genel Müdür Yardımcısı Mutlu Altuğ ise bu projenin firmaları için çok önemli olduğunun altını çizerek Kuveyt Petrol Şirketi’ne kendilerine güvendiği için teşekkür etti.

Altuğ, “KOC ve UZMAR ekibine NB125’in hayata geçirilmesinde büyük payı olan vizyoner adımları için teşekkür ediyorum. Değerli UZMAR ekibinin, UZMAR tersanesinde bugüne kadar inşa ettiği en iyi gemilerden birini yapacağına eminim.” dedi.

UZMAR CEO’su Noyan Altuğ ise Türkiye’de inşa edilen en büyük Robert Allan tasarımını KOC ile birlikte gerçekleştiriyor olmaktan kıvanç duyduklarını söyledi.

Altuğ, “Bugünün hepimiz için önemli bir dönüm noktası olacağından şüphem yok. KOC ile tarihimiz ‘güvene’ dayanan uzun süreli bir ilişkidir ve ‘güvenin’ başarının en önemli bileşeni olduğuna inanıyorum. Gelecekte de bu gibi eşsiz projelerde ortaklığımızın devam edeceğimizden eminim” diye konuştu

İş birliğinin devamını istiyoruz

KOC Marine Teknik Birimi Takım Lideri Soud M. Al-Otaibi ise UZMAR Denizcilik ile yaptıkları kontratın kendilerini heyecanlandırdığını söyledi. Gemi üretimi için tecrübe ve disiplin gibi önemli öğlelerin başarıyla buluşması gerektiğini belirten Otaibi, UZMAR ile önümüzdeki dönemde başka projelere de imza atmayı istediklerini dile getirdi.

Otaibi, “Yeni inşa NB125 RAmparts 6000’in sac kesim töreni vesilesiyle UZMAR’da bulunmaktan büyük bir zevk ve onur duyuyoruz. Bu tören, KOC’taki herkes için özel bir an. Bu nedenle, bu önemli projemizin başlangıcına tanık olmak için bugün UZMAR’da bulunmaktan dolayı ayrıcalıklı hissediyoruz” dedi.

Törende ardından UZMAR tarafından Kuveytli yöneticilere plaket takdim edildi. Daha sonra RAmpage 6000 römorkörün ilk çelik parçası kesildi.

Römorkörün sözleşmesi UZMAR Genel Müdür Yardımcısı Mutlu Altuğ ve Kuwait Oil Company (KOC) Gaz Operasyonları Yöneticisi Mohammad Al-Zoubi arasında, KOC’un Kuveyt’teki genel merkezinde imzalanmıştı.

RAmpage 6000, 60 metre boyu ile Türkiye’de şimdiye kadar inşaa edilen en büyük Robert Allan tasarımı, Azimuth Stern Drive (ASD) römorkör olacak.

 

RAmpage 6000, Lloyd’s Register’dan da Dynamic Positioning notasyonu alacak.

RAmpage 6000’in özellikleri

Uzunluk : 60 metre
Genişlik : 14.0 metre
Draft : 4.7 metre
Motor Gücü : 2 x 1620 kW
Çekiş gücü : 30 ton
Hızı : 13 Knots
2 yan motor : Her biri 500 kW
Kişi sayısı : 8’i mürettebat, 16 kişi


Bunları da beğenebilirsin