Denizcinin anasayfası

Victorious yelkencileri böyle kurtarmış…

Victorious’un, Atlantik'in ortasında alabora olan beş yelkenciyi kurtardığı operasyonun detayları ortaya çıktı.

Akyacht tarafından Kocaeli’nde üretilen ve Türkiye’de şu ana kadar üretilmiş en büyük mega yat olma özelliği taşıyan 85 metre boyundaki M/Y Victorious, çok önemli bir kurtarma operasyonuna imza atmıştı. 14 Aralık saat 11:32’de Fort-de-France Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nden STAR I adlı katamaranın Martinik adasının 500 deniz mili açığında alabora olduğuna dair acil durum sinyali alınmış, arama ve kurtarma çalışmalarının koordinasyonunu sağlayan MRCC Fort-de-France tarafından telsiz mesajı ile kazanın meydana geldiği mevkiinin yakınındaki gemilerle iletişime geçilmeye çalışılmış.

Charter misafirlerini ağırlamak üzere o sırada Karayipler’e doğru seyrini sürdüren mega yat Victorious acil durum sinyalini alır almaz rotasını değiştirerek, MRCC Fort-de-France tarafından bildirilen kurtarma alanına doğru yola çıkmış. Olay hakkında daha fazla bilgiye ulaşılamazken, katamaranın mürettebatıyla iletişime geçme çabaları başarısızlıkla sonuçlanmış ve katamaranın en son bilinen pozisyonu 23 saat önce alınan bilgilere göre rapor edilmiş.

15 Aralık’da, belirlenen başka bir mevkideki arama operasyonu tamamlanmak üzereyken, M/Y Victorious tarafından yaklaşık bir deniz mili ileride bir işaret fişeği atıldığı görülmüş ve bu konuma doğru harekete geçilmiş. Zorlu hava koşullarına rağmen gecenin karanlığında kurtarma operasyonuna devam edilerek, ilgili konuma ulaşan M/Y Victorious tarafından saat 05:03’te STAR I adlı katamaranın hafif yaralanmış beş kişilik mürettebatını taşıyan cankurtaran salı bulunmuş. Kazazedeler güverteye çıkarılarak Victorious mürettebatı tarafından derhal tıbbi müdahalede bulunulmuş. 18 saat süren kurtarma operasyonu yeni günün ilk ışıklarında tamamlanmış, Avrupa Birliği vatandaşı beş kazazede M/Y Victorious ve mürettebatı tarafından kurtarılmış.

M/Y Victorious daha sonra Saint-Maarten yönündeki rotasına devam ederek, 16 Aralık saat 13:22’de Philipsburg’daki limana ulaşmış, beş kazazede bu limanda mega yattan indirilerek, karaya çıkarılmış. M/Y Victorious’un kaptanı ve mürettebatı, özenli çalışmaları, denizcilik becerileri ve insani tutumları ile gemiciler arasındaki dayanışmayı en güzel şekilde temsil ettikleri için Fort-de-France Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi Başkanlığı tarafından takdir belgesi ile onore edilmiş.


Bunları da beğenebilirsin