Denizcinin anasayfası

Yakamoz: Deniz ve Kadın Festivali 18 Mayıs’ta

18 Mayıs Uluslararası Denizci Kadınlar Günü’nde GEMİMO tarafından "Yakamoz: Deniz ve Kadın Festivali” düzenlenecek

Türk denizcilik sektörünün çeşitli alanlarında çalışan kadınlar, TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası ( GEMİMO)  tarafından düzenlenen “Yakamoz: Deniz ve Kadın Festivali’nde bir araya gelecek.

GEMİMO tarafından düzenlenen, 18 Mayıs Uluslararası Denizci Kadınlar Günü’nde denizcilik sektörünün ışıldayan kadınlarının bir araya geleceği “Yakamoz: Deniz ve Kadın Festivali”, DFDS Ana Sponsorluğunda İTÜ Denizcilik Fakültesi tören alanında sektörün önde gelen temsilcilerinin, uzmanlarının, akademisyenlerinin ve tüm fakültelerden gelecek denizci öğrencilerin katılımıyla saat 14.00-18.00 arasında kadının denizlerdeki varlığı kutlanacak.

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün en yüksek yönetim organı olan IMO Meclisi 6-15 Aralık 2021 tarihlerinde düzenlenen IMO 32. oturumunda 18 Mayıs’ı Uluslararası Denizcilik Kadınları Günü olarak belirleyen kararı kabul etmişti.

Delmar Safety

Karar, denizcilik sektöründeki kadınların işe alınmasını, denizcilikte kadın istihdamının teşvik edilmesini, sektörde kadın profilinin yükseltilmesini ve IMO’nun Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 5’e (kadınlara karşı ayrımcılığı ortadan kaldırmak) olan bağlılığını güçlendirmeyi, cinsiyet eşitliğini sağlamayı ve tüm kadınları ve kızları güçlendirmek) ve denizcilikte mevcut cinsiyet dengesizliğini ele almak için çalışmaları desteklenmesini kapsıyor.

Geçmişten günümüze erkek egemen bir sektör olan denizcilikte, BIMCO/ICS 2021 Denizci İşgücü Raporuna göre, kadınlar küresel denizci işgücünün yalnızca yüzde 1,2’sini temsil ediyor ve günümüzde denizci olarak hizmet veren 24 bin 059 kadın olduğu tahmin ediliyor. Ancak IMO, endüstrinin ilerlemesine yardımcı olmak ve kadınları temsil etme konusunda desteklemek için ortak bir çaba sarf ediyor. IMO’nun 1988 yılında kurulan Denizcilikte Kadınlar programı , kilit denizcilik paydaşları olarak kadınların katkısını artırmaya yönelik stratejik bir yaklaşım benimsiyor.


Bunları da beğenebilirsin