Denizcinin anasayfası

YEGED Flaması denizlere dönmeyi bekliyor

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

Yelkenli Gemide Eğitim Derneği (YEGED), aralarında Yüksek Denizcilik Okulu (YDO) (1951) mezunu Kapt. Ferit Biren ve Emekli Kormairal Işık Biren’in bulunduğu denizciler tarafından, 2009 yılında Yelkenli Gemide Eğitim faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak, denizcilik kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak, gemicilik sanatının temeli olan yelken ve yelkenciliğe ilginin gelişmesine ve ilgi duyanların eğitimine katkıda bulunmak amacı ile kuruldu.

Türk’ün büyük milli ülküsü 

YEGED, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Ulusu ve denizciliği için belirlediği ilke doğrultusunda; “Denizciliği Türk’ ün Büyük Milli Ülküsü Olarak Düşünmeli ve Onu Az Zamanda Başarmalıyız” hedeflerine ulaşmak için çalışmalar yapıyor.

Pandemi sebebiyle faaliyetlerine ara verdi

Sağladığı sosyal fonlarla birçok denizci gence ulaşan YEGED derneği, düzenlediği faaliyetlerle ve kazandığı başarılarla uzun süre denizci kamuoyunun gündeminde kaldı. Pandemi sebebiyle faaliyetlerine ara veren YEGED, denizlerde YEGED Flaması’nı yeniden dalgalandırmak adına gün sayıyor.

2013 Akdeniz ve 2014 Karadeniz Regattaları’nda önemli dereceler aldı

YEGED, 2013 ve 2014 yıllarında STS Bodrum’u donatarak katıldığı Sail Training International tarafından düzenlenen 2013 Akdeniz ve 2014 Karadeniz Regattalarında uluslarası tekneler arasında dereceler almıştı. Bu yeni başarı ile beraber YEGED Flaması yeniden denizlere bu kez bir şampiyonlukla dönmüştü. 

2019 Campus Cup’ta İTÜ Denizcilik Fakültesi şampiyonluğu

YEGED, 17 Ocak 2019 tarihinde yaptığı genel kurulda Onursal Başkan Ferit Biren’in öncü girişimi ile başlatılan Türkiye’ye boylu bir yelkenli tekne kazandırılması hedefini korumak ve bu yolda ilerlemekle beraber, kısa dönemde öncelikle denizcilik eğitimi görenler olmak üzere  lise ve üniversite öğrencilerine yelken eğitimi verilmesi ve yelkenciliğin Türkiye’de yaygınlaştırılması amacıyla faaliyetlere devam edilmesi kararı almıştı. Bu karar doğrultusunda 15-17 Mart 2019 tarihleri arasında Marmaris’de düzenlenen üniversiteler arası Campus Cup’a YEGED çatısı altında katılan İTÜ Denizcilik Fakültesi öğrencileri, katıldıkları IRC 4 sınıfında şampiyon oldular. 


Bunları da beğenebilirsin