Denizcinin anasayfası

Yeni Bölgesel Dinamikler konferansı İstanbul’da yapılacak

IBIA, 22 Haziran’da DTO tarafından desteklenen ‘Yeni Bölgesel Dinamikler ve Yeşil Denizcilik Geleceğine Geçiş’ adlı bir konferans düzenliyor.

‘’Uluslararası Bunkerciler Birliği (International Bunker Industry Association-IBIA) tarafından, 22 Haziran 2022 günü 08:00-17:00 saatleri arasında Raffles İstanbul Otel’de “New Regional Dynamics & the Move to a Green Shipping Future” isimli bir konferans düzenlenecek. Konferans İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından destekleniyor.

Bahse konu Konferans; “Yeni Bölgesel Dinamikler”, “Temiz Deniz Taşımacılığı & Karbonsuzlaşma-Akdeniz Emisyon Kontrol Bölgesi Önerisi ve Denizciliğin Karbonsuzlaşma Hedefleri”, “Alternatif Yakıtlar” ve “Karbon Düzenlemesi: AB Emisyon Ticaret Sistemi (EU ETS) ve Gelecekteki Karbon Düzenlemeleri” konulu dört oturum şeklinde gerçekleştirilecek.

Energy Petrol, IBIA Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Muhtaroğlu ile IBIA Direktörü ve IMO Temsilcisi Unni Einemo’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilecek konferansın birinci oturumunda ‘Yeni bölgesel Dinamikler’’ konusu ele alınacak.

Birinci oturum: ‘’Yeni bölgesel Dinamikler’’

Bu oturumun moderatörlüğünü IBIA Direktörü ve IMO Temsilcisi Unni Einemo yapacak.

Son aylardaki jeopolitik olaylar, küresel petrol, nakliye ve bunker pazarlarında büyük bir aksama yarattı. Panel, bu kısa ve uzun vadeli etkileri ve bunların özellikle Türkiye, Karadeniz ve Akdeniz’i nasıl istikrarsızlaştırdığını tartışacak. Birinci oturumun panelistleri ise Argus’dan Enes Tunagur  ile Maersk Petrol Ticareti’nden  Sinan Utlu olacak.

İkinci Oturum: Temiz Denizcilik ve Karbondan Arındırma – Önerilen Akdeniz Emisyon Kontrol Alanı (ECA) ve Denizciliğin Karbondan Arındırılması Hedefleri

Panel, şu anda IMO tarafından değerlendirilmekte olan Akdeniz ECA önerisini ve bunun bölgesel bunker endüstrisi üzerindeki bariz etkisini tartışacak. Ek olarak, IMO’nun 2030 ve 2050 hedeflerine yönelik ilerleme ve muhtemel ilave düzenlemeler değerlendirilecek.

Mustafa Muhtaroğlu’nun moderatörlüğündeki ikinci oturuma Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan Nazan Özyürek, Hidroteknik Denizcilik İş Geliştirme Müdürü Prof. Mustafa İnsel ve  Armatörler Birliği Başkanı Cihan Ergenç panelist olarak katılacak.

Üçüncü Oturum: Alternatif yakıtlar

SOx ve NOx gibi hava kirleticilerinin emisyonlarını azaltma ihtiyacı, sektörü şimdiden daha temiz yanan yakıtlara doğru yönlendiriyor. İleride karbonsuzlaştırma hareketinin etkisi daha da büyük olacak. Şu anda hangi alternatif yakıtlar tercih ediliyor? LNG ne kadar süre resmin bir parçası olarak kalacak? İlk büyük sıfır karbonlu kargo gemilerini ne zaman göreceğiz ve bu gemilerin çoğunluk haline gelmesi ne kadar zaman alacak? Önümüzdeki yıllarda neler beklememiz gerektiğini, yeni yakıtların motorlarda nasıl çalışacağını ve sıfır karbona geçiş için ne gibi hazırlıkların yapılması gerektiği konularının ele alınacağı bu oturumun moderatörlüğünü ProBunkers CEO’su Alexander Prokopakis yapacak.

Dördüncü Oturum: Karbon Düzenlemesi: AB Emisyon Ticareti Sistemi (EU ETS) ve Gelecekteki Karbon Düzenlemeleri

AB ETS, AB’nin iklim değişikliğiyle mücadele politikasının temel taşı ve sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik temel aracıdır. 2023, denizcilikten kaynaklanan Karbon emisyonları için ETS’nin uygulamaya konduğunu görecek. Ne olacak ve ne zaman? Bu nakliyeyi nasıl etkiler? Bunkering’i nasıl etkileyecek? Gelecekte ne tür karbon kredileri, harçlar ve vergiler göreceğiz? Bu ortamda Karbon Ofsetlerinin rolü nedir? Konuları 4. Oturumda ele alınacak

Bu bölümde Cockett Grup CEO’su Cem Saral konuşmacı olarak yer alacak.


Bunları da beğenebilirsin