Denizcinin anasayfası

Yerli deniz motoru yapıldı!

Dünyanın ikinci en büyük tekne ve yat fuarı CNR Avrasya Boat Show-14.Uluslararası Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı’nda bir sıra yeni ürün ziyaretçilerle buluşuyor.

Motor tahrik ve aktarma organları ile benzeri teçhizatı üretmek amacıyla 1976’dan bu yana etkinlik gösteren TÜMOSAN, fuarda yat-marin motoru ve jeneratör konusunda geldiği noktada ortaya çıkan son ürünlerini sergiliyor.

Marin motor ailesinin ilk üyesi olarak geliştirilen 4DT-41M motoru, “Türkiye’nin 100 Yerli Marin Motoru” olarak fuarda görücüye çıktı.

TÜMOSAN Marin Motor Projesi, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu, hem muavin motor ve marin genset kullanım amacıyla hem de ortalama 12 metre boyunda teknelerde kullanılabilecek tip motorlara uzanan çözümler geliştirmek için başlatıldı. Proje ile 3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de önemli su yolları platformları için 75, 85, 95 ve 105 at güçlerinde ekonomik ve milli-yerli çözümler sunulması ve entegre edilmesi hedeflendi.

MALİYET VE SERVİS AVANTAJI

Marin motor ailesinin ilk üyesi olarak geliştirilen 4DT-41M motor (105 beygir), 30 yıldan çok süredir TÜMOSAN Konya fabrikasında üretilen ve piyasada 270 binden çok adette kullanımda olan var motor temelinde geliştirildi. Motor, güvenilir, ekonomik, korozyona karşı dayanıklı, yüksek performanslı ve düşük yakıt tüketimli bir çözüm olarak kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Yerli motorlar, döviz kur farkından ötürü fiyatları oldukça yüksek hale gelen ithal marin motorların yanında önemli eder avantajına sahip bulunuyor.

Türkiye’deki 400’den çok servis noktasıyla satış sonrasında da yaygın bir destek ağı olan 4DT-41M serisi motorlar, “Türkiye’nin 2023 hedef ve stratejilerine müsait olarak ulusal ve yerli olarak geliştirilmiş maliyet etkin bir ürün” olarak TÜMOSAN ürün yelpazesindeki yerini aldı.

YERLİ TASARIM VE İMALAT

TÜMOSAN’ın deniz motoru ailesi 1500/2300 tur aralığında 75, 85, 95 ve 105 at motor seçeneklerinden oluşuyor.

Motorlar, yerli tasarım, imalat ve komponentlerle üretildi. Modüler tasarıma sahip motorlar, uzun ömür, uzun süre bakım gerektirmeme, düşük yakıt tüketimi, düşük egzoz emisyonu ve gürültü gibi özellikleriyle dikkati çekiyor.

ENERJİ İHTİYACINA YERLİ ÇÖZÜM

TÜMOSAN, fuarda aynı zamanda 80 kilovoltamper (kVA) gücündeki yerli jeneratörünü sergiliyor.

40-100 kVA arasında değişen seçeneklerdeki ürün ailesinin ilk üyesi olarak geliştirilen 80 kVA jeneratör, 82 kVA prime gücü, 90 kVA standby gücünü 4 silindirli 95 at motorundan alıyor.

Koruma ve denetim sistemleri sayesinde her an çalışmak için kendisini amade halde tutan jeneratör, herhangi bir bozukluk koşulunda kullanıcıya bilgi ekranı ile durumu bildiriyor.


Bunları da beğenebilirsin