Denizcinin anasayfası

Yönetmelikte son durum : Kıyı Emniyeti aynen devam

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü, Kılavuzluk ve Römorkörcülük Hizmetleri Yönetmeliği ile ilgili bir genelge yayınladı.

* Dr. Kapt. Ali Cömert yazdı : Yeni Kılavuzluk ve Römorkörcülük Hizmetleri Yönetmeliği

Genelge ile idare Kılavuzluk ve römorkörcülük hizmet sahalarını ilan ederken, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve diğer kamu kurumlarının hizmetlerine devam edecekleri belirtildi.

Son durumda yönetmelikle A, B, C sınıfı sahalar belirlenirken, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve diğer kamu kurumları Türk Boğazları bölgesinde hem kılavuzluk hem de römorkörcülük hizmetlerini birlikte vermeye devam edecekler.

Özelleştirme ile imtiyaz hakkı elde etmiş olan kuruluşlar ise yine kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetlerini birlikte sunabilecekler veya idarenin onayı ile başka bir kurumdan bu hizmeti alabilecekler.

Yönetmelikle, İzmit Körfezi, Ambarlı, Nemrut Körfezi, İskenderun Körfezi ve Gemlik Körfezi, römorkörcülükte A hizmet sınıfına alındı.

Kılavuzlukta ise İzmit Körfezi, Nemrut Körfezi ve İskenderun Körfezi A hizmet sınıfı olarak belirtilirken, A sınıfı kılavuzluk hizmet belgesi için en az 24 kılavuz kaptan, B sınıfı kılavuzluk hizmet belgesi için en az 8 kılavuz kaptan, C sınıfı kılavuzluk hizmet belgesi için en az 2 kılavuz kaptan çalıştırılması gerektiği vurgulandı.

Römorkörcülükte ise sınır, A sınıfı için 6, B sınıfı için 2 ve C sınıfı için ise 1 olarak ilan edildi.

Hizmet süreleri ise, A sınıfında 20 yıl, B sınıfında 15 yıl, C sınıfında ise 10 yıl olarak belirlendi.

http://www.denizcilikdergisi.com/wp-content/uploads/2019/01/Kilavuzluk_ve_Romorkor.pdf


Bunları da beğenebilirsin