Denizcinin anasayfası

Yunan şirkete 17 milyon dolar atık cezası

Sri Lanka, petrol sızıntısı nedeniyle Yunan firması Porto Emporios Shipping'den 17 milyon dolar tazminat istiyor

Sri Lanka, Güney Asya adasının 40 kilometre (25 mil) uzağında alev alan ve denize petrol akıtan petrol tankerinin Yunanlı sahiplerine 17,38 milyon dolarlık bir talepte bulundu. .

New Diamond gemisi, Sri Lanka’nın doğu kıyısını geçerken yangın çıktığı Eylül ayında gemide 270.000 ton ham petrol ile Kuveyt’ten Hindistan’a seyahat ediyordu.

Kargo olarak taşınan ham petrol yangından etkilenmedi ancak tankerin yakıtının bir kısmı Hint Okyanusu’na sızdı.
Kaptan, sızıntıya neden olduğu ve geride kalan çevresel zararı yerel yetkililere bildirmediği için Ekim ayında 65.000 dolar para cezasına çarptırıldı. Yetkililer şimdi, zarar için Yunan firması Porto Emporios Shipping Inc’den tazminat istiyorlar.

Sri Lanka başsavcısı yaptığı açıklamada, ” Eylül ayında meydana gelen petrol sızıntısı ile ilgili olarak MT New Diamond sahiplerinin avukatlarına 3,423 milyon rupi (17,38 milyon $) tutarında deniz kirliliği iddiasını iletti,” dedi.
Yetkililer, Panama’ya kayıtlı tankerden yaklaşık 400 ila 480 ton yakıt sızdığını söylediler.

Hindistan sahil güvenlik güçlerinin yanı sıra Hindistan ve Sri Lanka donanmaları tarafından yönetilen itfaiyeciler, tanker Birleşik Arap Emirlikleri’ne çekilmeden önce yangını söndürmeyi başardılar.

Porto Emporios, yangını söndürmek için Sri Lanka’ya 2,38 milyon dolar ödedi.Makina dairesinde bir kazanın patlamasıyla çıkan yangında bir denizci ölmüş, aralarında kaptanında bulunduğu 22 kişilik mürettebat kurtarılmıştı.


Bunları da beğenebilirsin