Denizcinin anasayfası

Zakhariy devreye girdi, köprü 11 ayda bitti

Ukrayna'da 12 yıldır bitirilemeyen Zaporozhye Köprüsü Türk bayraklı vinç Zakhariy devreye girince bir yıldan kısa sürede tamamlandı.

Ukrayna Krivaya Buhta’da inşaatına 12 yıl önce başlanan ve bir türlü bitirilemeyen Zaporozhye Köprüsü, Türk bayraklı Zakhariy adlı dev vinçin devreye girmesiyle bir yıldan kısa sürede bitirildi.

Oneks Denizcilik tarafından yurtdışından satın alınarak Sirius Deniz İnşaatı işletmesiyle Türk Loydu klasına geçirilen ve Türk bayrağı çekilen 800 ton kaldırma kapasiteli Zakhariy, Onur İnşaat ile Sirius Deniz İnşaatı arasında yapılan anlaşma sonucunda 2021 Ocak ayında Haydarpaşa’dan Krivaya Buhta’ya bağlı Zaporozhye’ye hareket etti.

Hemen çalışmaya başlayan vinç, Aralık 2021’e kadar 800 ton ağırlığında olan 12 adet köprü segmenti ve ortalama 560 ton ağırlığında 16 geçici köprü ayağını yerlerine monte etti. Zakhariy’in toplamda 19 bin ton yükü taşıyarak monte etmesinin ardından inşaat tamamlandı ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından köprü trafiğe açıldı. Görevini başarıyla tamamlayan Zakhariy ise Türkiye’ye dönüş yoluna geçti.

Nehirler için ideal vinç

2011 yılında inşa edilen Zakhariy’nin en önemli özelliği denizlerin yanısıra nehirlerde de rahatça çalışabilmesi. Tam yükte 1.4 metre drafta sahip olan vincin yüksekliği ise yine tam yükte 13.5 metre. Bu da nehirler üzerine standart olarak 16 metre yükseklikte kurulan köprülerin altından rahatça geçebileceği anlamına geliyor. Zakhariy, daha önce de Bulgaristan Burgaz’daki BMF Port Burgas Limanı vinçlerinin taşınmasında ve Beşiktaş Shipyard’ın Beldeport’taki  yüzer havuz vincinin montajında çalıştı.

Zakhariy’in özellikleri

Mürettebat : 8 kişi
İstiflenmiş halde toplam boy :148,4 metre
Ana gövde uzunluğu : 97,2 metre
Ana gövde genişliği : 16,0 metre
Yardımcı dubalarla beraber toplam genişlik : 45,8 metre
Gövde yüksekliği : 4,9 metre
İstifleflenmiş halde toplam yükseklik : 13,5 metre
Yüklenme draftı : 1,4 metre
Toplam Balast Suyu Kapasitesi : 2153 Ton
Ana bom maksimum yüksekliği (duba üzerinden) : 96 metre
Kanca altı yüksekliği (duba üzerinden) : 85 metre
Yardımcı duba genişliği : 14,9 metre
Yardımcı duba uzunluğu : 43,2 metre

manset


Bunları da beğenebilirsin