Denizcinin anasayfası

”Antalya’nın Denizcilik ve Deniz Ticareti Tarihi”  kitabı tanıtıldı

Akdeniz'in incisi Antalya, denizcilik yönünün anlatıldığı eşsiz tarihine ışık tutan kapsamlı bir esere kavuştu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi Tarafından hazırlanan ”Antalya’nın Denizcilik ve Deniz Ticareti Tarihi”  isimli kitabın lansmanı yapıldı.

Tarihsel açıdan Antalya’nın çeşitli alanlarda rol aldığı tüm süreçlerin detaylı olarak yer aldığı kitaba, 18 bilim insanı, akademisyen ve araştırmacı destek verdi. QTerminals Antalya firmasının sponsor olduğu kitaba; 18 bilim insanı, akademisyen ve araştırmacı destek verdi.

Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi tarafından yayına hazırlatılan ve editörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Şimşek’in yaptığı çalışma, Antalya’nın denizcilik tarihini anlatan monografi özelliğindeki ilk eser olma özelliği taşıyor.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin,  yaptığı açıklamasında: “Asırlardır Akdeniz’de deniz ticaretine önemli katkılar sunan ve günümüzde de en önemli turizm destinasyonlarından olan Antalya’nın denizcilik yönünün anlatıldığı bu kitap Antalya’nın denizcilik tarihi bakımından önemli bir başlangıcı ifade etmektedir.

Bugüne kadar denize yaslanan şehrin denizcilik tarihini konu alan monografi niteliğinde bir çalışmanın olmaması ise bu kitabın değerini artırmaktadır. Diğer taraftan günümüze kadar gelmiş en eski tersane olması dolayısıyla Alanya ile birlikte Türk denizcilik geleneğinin oluşmasında önemli merkezlerden olan Antalya’nın Türk denizciliğinin temelini teşkil etmesi nedeniyle bu çalışmanın bölge denizcilik tarihini aydınlatma yolunda bir adım olduğu düşünülmektedir.” dedi.

Çetin; bilim insanlarına, profesyonel ve amatör araştırmacılara, deniz tarihçilerine, referans sağlayacak nitelikte bir eser olacağını da sözlerine ekledi.


Bunları da beğenebilirsin