Denizcinin anasayfası

Tamer Kıran yeniden aday

DTO Başkanı Tamer Kıran, DTO Yönetim Kurulu Başkanlığı'na yeniden aday olacağını açıkladı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Eylül ayı meclis toplantısında Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Ekim ayı sonu ya da Kasım ayı başında yapılması planlanan seçimlerde Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden aday olduğunu açıkladı.

Tamer Kıran, meclis toplantısında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Malumunuz, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu’nun, 84. Maddesine göre oda seçimleri 4 yılda bir, 1 Ekim-30 Kasım tarihleri arasında Oda Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek bir tarihte yapılır.

Yönetim Kurulumuz, 18 Ağustos 2022 Perşembe günü yaptığı, 186 No’lu toplantısında seçim tarihi olarak Ekim sonu Kasım başı arasında bir tarih belirlenmesi yönünde mutabakata varmıştır. Seçimin yapılacağı mekan tespiti için çalışmalarımız sürmekte olup, bu mekanın uygunluğuna ve İlçe Seçim Kurulu’nun teyidiyle resmiyet kazanmasına müteakip seçim tarihi ile ilgili kamuoyuna gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Zaman su gibi akıp geçiyor. Şimdi huzurlarınızda yeni seçim tarihi hakkında bilgi verirken, bir önceki seçim hatırıma geldi. Bundan tam 5 yıl önce, Kasım 2017’de yapılması planlanan ancak Nisan 2018’e ertelenen seçim sürecinde ne duygularla yola çıktığım gözümde canlandı.

“Tam 23 yıldır bu odanın çatısı altında tam manasıyla adanmışlıkla sektörümüze hizmet etmeye çalışıyorum”

Deniz Ticaret Odası’nda 1999 yılında Yönetim Kurulu Yedek Üyesi olarak başladığım hizmet hayatıma 2005 yılında yapılan seçimde Yönetim Kurulu Asıl Üyesi ve son olarak Odamızın saygıdeğer üyelerinin teveccühüyle 2018 yılı Nisan ayından itibaren Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam ettim. Tam 23 yıldır bu odanın çatısı altında tam manasıyla adanmışlıkla sektörümüze hizmet etmeye çalışıyorum.

Yönetim Kurulu Başkanlığım döneminde benimle yola çıkıp, birlikte yürüyen, her daim yanımda olan arkadaşlarımla birlikte kimseyi dışlamadan, varsa kırık kalpleri tamir ederek faaliyetlerimizi yürütmeye gayret ettik.

Bu güzide kurumun çatısı altında birleşen her üyemizin hangi konuda ne sıkıntısı, ne talebi varsa onun gereğini yerine getirmenin yollarını aradık. Özel hayatımız ve ailemizden esirgediğimiz zamanı ve tüm imkanlarımızı dertlere deva olmak için seve seve harcadık. Kendi adıma da geçtiğimiz yılların şöyle bir çetelesini tuttuğumda; görev sürem boyunca Deniz Ticaret Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Piri Reis Üniversitesi (PRÜ) ve Türk Deniz Eğitim Vakıfı (TÜDEV) ile ilgili toplantılar, ziyaretler, kabuller, çalıştay, panel ve konferanslar dahil toplam 1596 günde, 375’i TOBB ile ilgili olmak üzere 2162 faaliyete katıldım.

“Hep birlikte sektörümüzü hak ettiği seviyeye yükseltmenin peşinden koştuk”

Üstesinden gelmekte zorlandığımız, hatta gelemediğimiz konular olmadı mı, tabii ki oldu. 2020 yılı başından itibaren dünyanın yüz yılda bir yaşadığı bir pandemiyi birlikte yaşadık. Daha önce hiç görülmemiş zorluklara birlikte göğüs germeye çalıştık, çok yoğun bir mesai yürüttük. Sokağa çıkmanın yasak olduğu günlerde bile üyelerimizden gelen sorunları ve çözüm önerilerini ilgili kurum ve kuruluşlara ilettik, bunların takipçisi olduk ama asla yılmadan ve yorulmadan hep daha iyiye ve daha güzele ulaşmanın gayreti içinde olduk. Hep birlikte sektörümüzü hak ettiği seviyeye yükseltmenin peşinden koştuk. Tüm amacımız bir yandan üyelerimizin dertlerine derman ararken, diğer yandan iş, aş üretecek imkanlar sağlamaya çalışarak, sektörümüzün ülkemizin refahına verdiği katkıyı yükseltmek oldu.

Şöyle bir baktığımda, hamdolsun başarılarla dolu bir görev dönemi geçirmenin, bugün parlak bir karneyle göğsümü gere gere huzurunuzda yer almanın haklı gururunu yaşıyorum.

2018 yılında 97 milyon TL olan bütçemizi bu yılın sonu itibarıyla yaklaşık 360 milyon TL’ye getirdik.

Göreve geldiğimizde banka ve kredi kurumlarına var olan borçlarımızı tamamıyla ödedik. TOBB’a olan aidat borçlarımızı kapattık.

Piri Reis Üniversitemizin yaklaşık 60 milyon dolar olan borcunu bugün 16-17 milyon dolar seviyesine indirdik.

Yine bu süreçte her şubemizin Odamıza yakışır bir hizmet binasına sahip olması için gayret gösterdik. Bu kapsamda ilk olarak 2019 yılında Bodrum Şubemizin yeni hizmet binasını, 2020 yılında Aliağa Şube Hizmet binasını, 2021 yılında ise Kocaeli ve Fethiye Şubeleri Hizmet Binalarını satın aldık. İnşasına bundan 2 yıl önce başladığımız İzmir Şube Hizmet Binası’nın inşaatını da tamamladık. İnşallah önümüzdeki günlerde açılışını yapacağız. Aldığımız ve inşa ettiğimiz hizmet binalarının bugünkü değerlerinin, maliyet değerlerinin kat be kat üzerine çıkmış bulunması, bu konu ile ilgili ne kadar isabetli kararlar aldığımızı ortaya koymaktadır.

“Oda olarak Türk denizciliğine hizmet eden lise, yüksek okul ve fakültelerin taleplerini bütçe imkanlarımız çerçevesinde karşılamayı görev bildik”

Bütün bunları yaparken Oda olarak ayrıca Türk denizciliğine hizmet eden lise, yüksek okul ve fakültelerin taleplerini bütçe imkanlarımız çerçevesinde karşılamayı görev bildik. Göreve başlamadan önce taahhüt ettiğimiz ülkemizde denizcilik alanında faaliyet gösteren eğitim kurumlarımızın yanında olacağız, destek olacağız sözümüzü sonuna kadar yerine getirdik. Bunlarla birlikte Devletimiz tarafından düzenlenen kampanyalara katkıda bulunduk. Odamıza denizcilikle ilgili kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinden gelen talepleri titizlikle inceledikten sonra uygun olanlara yine bütçe imkanlarımız çerçevesinde bağış, yardım ve sponsorluklar şeklinde katkı sağladık. Bu bağlamda geçtiğimiz 4 yılda 100’ün üzerinde kurum ve kuruluşa ödendiği günkü rakamlar ile hesap ettiğimizde yaklaşık 43,5 milyon TL (43.473.976) katkı sağladığımızı belirtmek isterim.

Denizcilik kamuoyunu uzunca süre meşgul eden Odamızın, Türk Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV) üzerindeki hakimiyeti konusunu Vakıf Senedi değişikliği yaparak sonuçlandırdık. Vakfımızın yürütme organı olan Yönetim Kurulu’nda, Deniz Ticaret Odamızın tam kontrolünü sağladık. Bu değişikliklerle, DTO ile TÜDEV arasında zaten var olan yakın bağ daha netleştirilmiş ve kuvvetlendirilmiş oldu. Böylece göreve gelmeden önce seçim taahhütlerimiz arasında en önemli hususlardan biri olan bu değişiklikleri hayata geçirmiş olduk.

Bütçe imkanlarımız nispetinde 2018 yılından bu yana Üniversitemize desteğe devam ettik. Üniversitemizin 2018-2019 yılında yaklaşık 3600 (3594) olan öğrenci sayısı, 1 Eylül itibariyle 6272’ye ulaşarak 2014 yılında konulan 6000 hedefini aşmış bulunmaktadır.

Bugün geldiğimiz noktada Piri Reis Üniversitesi artık çok daha sağlıklı bir mali yapıya kavuşmuştur. Üniversitemiz, inşallah 2024 yılı itibarıyla borçların tamamını bitirerek, Oda olarak daha az maddi katkı sağladığımız, kendi ayakları üzerinde daha güçlü durabilen, sadece Türkiye’nin değil alanında dünyanın tanıdığı üniversiteler arasında yer alma yolunda ilerleyen, hepimizin iftihar ettiği bir eğitim kurumu olarak hayatına devam edecektir.

Her zaman “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” anlayışıyla hareket ederken, sizlerin teveccühüne ve güvenine layık olmak, bu görevi layıkıyla yerine getirmek benim hep önceliğim oldu.

Geldiğimiz noktada, yaptığımız çalışmaların çok kıymetli üyelerimiz tarafından takdirle karşılandığını müşahede etmenin gurur ve memnuniyetini duyuyorum

Geldiğimiz noktada, yaptığımız çalışmaların çok kıymetli üyelerimiz tarafından takdirle karşılandığını müşahede etmenin gurur ve memnuniyetini duyuyorum. Neticede, önümüzdeki dönem de göreve devam etmem için üyelerimizin büyük bir çoğunluğundan gelen desteği de dikkate alarak, Yönetim Kurulu Başkanlığı için tekrar aday olduğumu yüksek huzurlarınızda açıklıyorum.

Birlikte yürünecek daha çok yolumuz, bu sektörü büyütecek daha çok hedefimiz var.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM


Bunları da beğenebilirsin