Denizcinin anasayfası

Kaptan İlhan Önerdem’i anıyoruz

Türk denizciliğinin önemli isimlerinden İlhan Önerdem'i aramızdan ayrılışının 16'ıncı yılında minnetle anıyoruz.

İlhan Önerdem 4 Şubat 1953 tarihinde Tokat’ın Turhal İlçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Amasya’da tamamladıktan sonra 1971 yılında Yüksek Denizcilik Okulu (YDO) Güverte bölümünü kazandı ve 1975 yılında Uzakyol Vardiya Zabiti olarak mezun olduktan sonra 11 yıl D.B Deniz Nakliyat TAŞ.’nin çeşitli gemilerinde Uzak yol güverte zabitliği ve uzakyol kaptanlığı yaptı.

1986 yılında denizdeki görevinden ayrılıp 2 yıl gemi inşa Enspektörü olarak yine D.B Deniz Nakliyat TAŞ. bünyesinde hizmet verdi.

1989-93 yılları arasında Yedi Deniz firmasında görev Önerdem, 1994 yılında görevinden ayrılarak kendi şirketi olan Antares Denizciliği kurdu.

Bu tarihten itibaren aramızdan ayrıldığı 14 Temmuz 2003 tarihine kadar 10 yıl boyunca kurucusu olduğu şirketiyle denizcilik sektörüne hizmette bulunan Önerdem, Türkiye’de özelleştirme, Danimarka’da Tuzla Tersaneler Bölgesi’nin tanıtımları içinde olmak üzere denizcilik sektörü ile ilgili yurt içi yurtdışı çeşitli toplantılarda bulunarak bildiriler sundu.

İlhan Önerdem, çok sevdiği 27 Mayıs gemisinde.

Yoğun iş yaşamı süresince mesleği, meslektaşları ve denizcilik ile ilgili çok çeşitli faaliyetlerde bulunan, kendini mensubu bulunduğu camiaya adamış ve iki dönem İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği başkanlığı görevini yapan Kaptan İlhan Önerdem üç dönem başkanlığını üstlendiği İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Sosyal Yardım Vakfı’nın da kurucu üyesidir.

Bu süreler boyunca Denizatı ve Denizcilik Dergilerinin yayın hayatında görevler üstlenen Önerdem, DEFAMED, TÜRKKAPDER, TÜRKİDER, GEMİMO, DEFAV‘ın bir çatı altında Gündüz Aybay Denizcilik Merkezi’nde bir araya getirilmesinde ve eski Kadıköy Vapur İskelesi üstünün vakıf bünyesinde Denizciler Lokali olarak hizmete açılmasında öncü rol oynadı.

Denizcilik Dergisi olarak İlhan Önerdem’i minnetle anıyoruz.


Bunları da beğenebilirsin