Denizcinin anasayfası

İTÜ Çekirdek’te yatırımlar 5’e katlandı

İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi bünyesindeki 50 girişim, 2021 yılında 478 milyon TL'nin üzerinde yatırım aldı.

Üniversitelerin girişimcilik kuluçka merkezleri arasında dünyada ilk 5’te yer alan İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi’nin girişimleri, 2021 yılında 478 milyon TL’nin üzerinde yatırım aldı. İTÜ Çekirdek girişimlerine yapılan yatırımlar geçen yılı yaklaşık beşe katladı.

İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi girişimleri, yatırımcılardan ilgi görmeye devam ediyor. 2020’de İTÜ Çekirdek girişimlerine yapılan yatırım tutarı 107 milyon TL olurken, 2021 yılında yapılan yatırımlar 2020’ye göre 5 katına yaklaştı. 2021’de 50 İTÜ Çekirdek girişimi, toplamda 2,5 milyar TL değerlemeyle 478 milyon TL yatırım aldı.

Türkiye’ye teknoloji girişimciliğini yayma, girişimcilere destek olmak ve hayata dokunacak teknolojilerin üretilmesine katkı sunmak hedefleriyle çalışmalarını Türkiye’den ve dünyadan binlerce girişim, yüzlerce kurum, mentor ve yatırımcıyla sürdürdüklerini söyleyen İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş, kuluçka merkezlerinin dünyada ilk 5’te yer aldığına dikkat çekti.

İTÜ Çekirdek girişimlerinin bu yıl da yatırımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştığını belirten Dikbaş, “2020’deki yatırımları yaklaşık 5’e katladığımız 2021 yılında da girişimlerin gelişmelerine katkı sunmanın ve Türkiye’den dünyaya açılan teknolojilerin merkezi olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

“İTÜ Seed’i hayata geçireceğiz”

Başarı hikayelerinin yarattığı motivasyonla her geçen gün daha fazlası için çabaladıklarını aktaran Dikbaş, şunları kaydetti: “İTÜ Çekirdek artık yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın bir kuluçka merkezi haline geldi. Bu bakış açısıyla 2022 yılında global faaliyetlerimizi, iş birliklerimizi artırarak İTÜ Seed’i hayata geçireceğiz. Bu program ile ülkemizin ve bölgemizin yabancı girişimciler için bir hub/odak noktası olması için çalışacağız. Yerli yabancı tüm start-up’ları hem ekosistemimizde büyütmek hem de dünyaya açmak için tüm kaynaklarımızı seferber edeceğiz.”

Bir teknoloji girişimcisinin ihtiyacı olan her imkânı sunan İTÜ Çekirdek’te 2022’nin ilk girişimcilerinden olmak isteyenler için başvurular bugün sona eriyor. Diğer dönemler için başvurular 2022 yılı boyunca devam edecek. Detaylı bilgi ve başvuru formuna www.itucekirdek.com adresinden ulaşılabiliyor.


Bunları da beğenebilirsin