Denizcinin anasayfası

4’üncü MİLGEM donanmaya katıldı

MİLGEM projesinin 4'üncü gemisi olan TCG Kınalıada'nın (F-514) hizmete giriş töreni İstanbul Tersane Komutanlığı'nda yapıldı.

MİLGEM projesinin 4’üncü gemisi olan TCG Kınalıada’nın (F-514) hizmete giriş töreni ve Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1’inci gemi sac kesme töreni Tuzla’daki İstanbul Tersane Komutanlığı’nda yapıldı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de katıldı.

Yerlilik oranımız yüzde 70’e çıktı

Erdoğna, “Tarihi zaferlerle dolu olan Deniz Kuvvetlerimiz bu devraldığı büyük mirası daha da güçlendirerek geleceğe taşıyor. Sahil Güvenliğimiz kendi kara sularımız, donanmamız dünyanın dört bir yanında dünyanın adaleti, huzuru için çalışıyor. Eksiklerimizi sürekli tamamlıyoruz. Dünya ve özellikle Akdeniz’deki hadiseler özellikle denizlerde çok güçlü olmamız gerektiğini gösteriyor. Bu konuda Türkiye inşa eden, üreten ve idamesini gerçekleştiren 10 ülkeden biridir. MİLGEM projesinde yıllar içerisinde edinilen tecrübe ile yerlilik oranını yüzde 70 seviyesine kadar yükselttik. Ve bugün de onu, evet ‘Kınalıada’yı denize indiriyoruz” dedi.

Atmaca füzesi kullanacak

10 tonluk bir helikopter için gerekli platform, hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip olan Kınalıada’da ROKETSAN tarafından milli olanaklarla geliştirilen Atmaca füzesi kullanılacak.
4. MİLGEM Kınalıada’da Atmaca füzesi kullanılacak.

Kınalıada’nın tasarım, inşa ve entegrasyon faaliyetleri İstanbul Tersanesi Komutanlığında gerçekleştirildi. Bu faaliyetler için gerekli olan tasarım, araştırma-geliştirme, tedarik ve hizmet alımı kapsamlarındaki çok sayıda eş zamanlı proje Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yerli ve milli imkanlarla yürütüldü. Bu projeler tasarım optimizasyonundan farklı fonksiyonlardaki sensör, platform sistemleri ve savaş sistemlerinin geliştirilmesi ve tedarikine kadar geniş bir yelpazeyi kapsadı. Kınalıada’nın platform sistemleri ve dizayn hizmetleri STM, silah ve sensör sistemleri ASELSAN, savaş yönetim sistemi HAVELSAN tarafından sağlandı, bu firmaların altında 50’yi aşkın yerli firma alt yüklenici olarak görev yaptı.

MİLGEM ada sınıfı korvetlerin ilk üçünden farklı olarak Kınalıada korvetinde bu zamana kadar yurt dışından tedarik edilen (ABD yapımı Harpoon) deniz füzesinin yanında, ROKETSAN tarafından millî imkânlarla geliştirilen Atmaca füzesi de kullanılacak. Böylece bir sistem daha yerlileştirildi ve geminin yerlilik oranı artırıldı. Ayrıca HAVELSAN ve Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığının birlikte geliştirdiği Ağ Destekli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT de ilk kez Kınalıada gemisinde kullanılacak.

Teknik özellikleri

Kınalıada, Türk Deniz Kuvvetleri’nin sürat, denizcilik ve stabilite isteklerini karşılayacak şekilde geliştirilmiş tek gövdeli deplasman tipi tekne formunda. Tam boyu 99 metre ve genişliği 14.4 metre olan gemi, 2 bin 400 ton deplasmanı ve 3.6 metre su çekimiyle, 5 deniz durumunda kısıtsız, 6 ve üzeri deniz durumlarında ise kısıtlı harekât kabiliyetine sahip. Ana tahrik sistemi bir adet gaz türbini ve iki adet dizel makineden meydana geliyor. 29+ deniz mili azami sürate ulaşabilen korvet, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform, hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip ve 4 deniz şiddetine kadar helikopter uçuş harekâtı icra edebiliyor.

Çoğunluğu yerli imkanlarla geliştirilmiş ileri teknoloji sensör, elektronik harp, navigasyon ve haberleşme sistemleri ile donatılmış Kınalıada korveti, asimetrik, yüzey, hava ve sualtı tehditlerine yönelik savunma, aldatma, karıştırma ve bertaraf etme sistemlerine sahip.


Bunları da beğenebilirsin