Denizcinin anasayfası

Okyanus Yarışı Transquadra’da 2.etap başladı

Türk takımı OMM Alize Ocean Racing’in de yer aldığı okyanus yarışı Transquadra’da ikinci etap başladı

Yelken yarış dünyasının en zorlu organizasyonlarından biri olarak gösterilen ve Atlantik geçişi içeren Transquadra’da ikinci etap olan Madeira- Martinik, 29 Ocak 2022 Cumartesi günü başladı.

İlk etap olan Marsilya – Madeira’yı ikinci sırada bitiren ve yarış tarihinin ilk Türk takımı olan OMM Alize Ocean Racing de, Portekiz’de yelken açan takımlardan biri oldu. Madeira – Martinik etabı, 29 Ocak – 19 Şubat tarihleri arasında düzenleniyor. Transquadra’da 2. Etap mücadelesi 19 Şubat’ta Martinik’te tamamlanacak.

Sinan Sümer ve Tolga Pamir’in yer aldığı OMM Alize Ocean Racing’in Madeira – Martinik aşamasındaki ana hedefi; önce bu zorlu parkuru sorunsuz tamamlamak devamında ise, ilk etapta olduğu gibi yarışı yine ön sıralarda bitirmek olacak.

İkinci etap öncesinde çok heyecanlı ve motive olduklarını belirten Sinan Sümer ve Tolga Pamir, hazırlıklarını başarıyla tamamladıklarını ve ülkemizi bu uluslararası yarışta başarıyla temsil etmeye devam etmek istediklerini söylediler. Başarılı ikili yarış sırasında elde ettikleri deneyimi, organizasyon sonunda genç yelkencilere aktarmayı amaçladıklarını da vurguladılar.

OMM Alize Ocean Racing Mikroplastik Örneği

Odunpazarı Modern Müze’nin (OMM) ana sponsorluğunda ikinci etaba başlayan Alize Ocean Racing, yarışın son aşamasında da Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) için denizlerdeki mikroplastik yoğunluğunu ölçmeyi de sürdürecek.

Ayrıca OMM Alize Ocean Racing, ilk etaptaki gibi ikinci etapta da tüm yolu sıfır karbon emisyonu ile geçecek. Türk takımı bu hedefine ulaşırsa, yarış boyunca 4.000 deniz milini sıfır karbon emisyonu ile kat etmiş olacak.

OMM Alize Ocean Racing, dünya liderleri tarafından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen ve 17 maddeden oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasındaki “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” (madde 11), “İklim Eylemi” (madde 13) ve “Sudaki Yaşam” (madde 14) maddelerine de dikkat çekmeyi sürdürecek.


Bunları da beğenebilirsin