Denizcinin anasayfası

İlk yerli kruvaziyer gemisine yoğun ilgi!

Geçtiğimiz yıldan bu yana kruvaziyer turizminde büyük bir artış yaşanırken, yerli sermayenin ilk kruvaziyer gemisi Blu Cruises büyük bir ilgi görüyor.

Kruvaziyer turizmi geçen yıla oranla büyük bir artış gösteriyor. Geçen yıl limanlara toplamda 11 gemi yanaşırken, bu sene bu rakam şimdiden 437’yi buldu.
Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı verilere göre; Türkiye limanlarına, 2022 yılının ilk 7 ayında toplamda 437 kruvaziyer gemisi yanaştı. Yolcu trafiği açısından en yoğun limanlar ise Kuşadası (212.486 yolcu), İstanbul Galataport (98.033 yolcu) ve Bodrum Limanı (28.529 yolcu) oldu. Geçtiğimiz yıl pandeminin etkileri nedeniyle Türkiye limanlarına yalnızca 11 kruvaziyer gemisi yanaşabilmişti.
İlk yerli kruvaziyer gemisine büyük ilgi
Ayrıca yerli sermayenin ilk kruvaziyer gemisi olan Selectum Blu Cruises cruise hatlı Blue Sapphire gemisi Bodrum’dan Yunan adalarına düzenlediği turlarda büyük bir ilgi gördü.  Turizm sektörüe yeni bir soluk getiren Selectum Blu Cruises hattının  2021 yılının Ağustos ayında ilk seferini yapmıştı. Selectum Blu Cruises, pandemi sürecinde de uyguladığı önlemlerle ’Safe Cruise’ sertifikasını almaya hak kazanmıştı.
Blu Cruises gemisi hakkında
Selectum Blu Cruises hattını yapan Blue Sapphire gemisi Bahama Bayraklı. Çalışan sayısı 360 olan geminin uzuluğu 200 metro, ağrlığı ise 37,301 kg. Kapasitesi ise 815 pax.
Selectum Blu Cruises hakkında

Bodrum’dan Yunanistan’ın Mikanos, Rodos, Santorini, Kos adalarına turlar düzenleyen Selectum Blu Cruises, Türk yerli sermayesinin ilk cruise gemisi olma özelliğini taşıyor. 750 yolcu kapasiteli Blu Sapphire, Türk, İtalyan, Asya mutfağının lezzetlerini, 24 saati kapsayan etkinliklerini, açık ve kapalı havuzlarını, diskosunu, spor salonunu, spa merkezini misafirlerinin hizmetine sunuyor.


Bunları da beğenebilirsin