Denizcinin anasayfası

Denizci öğrenciler İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde buluştu

İTÜ DENARK tarafından İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde II. Ulusal Genç Denizciler Zirvesi düzenlendi.

21 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Araştırmaları (İTÜ DENARK) tarafından İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde düzenlenen II. Ulusal Genç Denizciler Zirvesi’ne önemli isimler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, İTÜ Denizcilik Fakültesi dekanı ve kulüp danışman hocası Prof. Dr Özcan Arslan, zirve sponsoru, Çavuş ve Coşkunsu avukatlık bürosu ortağı ve Denizcilik fakültesi mezunlar derneği genel sekreteri Avukat Kaptan Çağlar Coşkunsu, Novumare Teknoloji yönetim direktörü Ömer Berkay Dağlı ve  İTÜ DENARK kurucu başkanı Furkan Gazi açılış konuşmalarını yaptı. I. Oturumda Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, II. Oturumda Deniz Emniyeti Derneği As Başkanı Ekonomist Harun Şişmanyazıcı, III. Oturumda Lloyd’s Register Türkiye Ülke Müdürü Engin Yazıcıoğlu ve IV. Oturumda Petrol Ofisi Deniz Ulaştırma Müdürü Gökhan Gürbüz konuşmalarını yaptı. Kapanış konuşmasını yapan İTÜ DENARK başkanı Yaren Yılmazoğlu, kulübün 4.sayısı olan “PYXİS” dergisinin de yayınlanmaya hazır olduğu müjdesini verdi. Etkinliğe dair detaylar ise şu şekilde,

Denizcilik milli mesele

Kulübün kurucu başkanı Furkan Gazi sahnede kulüp hakkında bilgiler vererek duygularını paylaştı ve açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Kulübün amaçlarından birinin de denizciliğin milli bir mesele olduğunu söyleyen Furkan Gazi, böyle önemli bir meselede ülkece yetersiz olduğumuzdan ve eksik yönlerimiz olduğundan bahsetti. Furkan Gazi, denizcilik böyle bir konumdayken kulübün sayısız konferans gerçekleştirdiğini ve kayda değer dergiler çıkardığını aktardı.

Yeni nesil geliyor

Ömer Berkay Dağlı ise zirvenin açılış konuşmasının kendisine takdim edilmesinden onur duyduğunu ve çok mutlu olduğunu söyledi. İTÜ DENARK ile tanıştığı için çok memnun olduğunu dile getiren Dağlı, denizcilik sektörünün vesayetçi ve kemikleşmiş bir yapısının olduğunu  ve yeni nesiller olarak bile bu zinciri kırmakta ve değiştirmekte çok zorlandıklarını söyledi. DENARK’ın mottosundan övgülerle bahseden Dağlı bu sözün gerçekten kulübü yansıttığını aktardı.

Gelecekten umutluyuz

Katılımcıların uzmanlığından bahsederek sözlerine giriş yapan Çağlar Coşkunsu onlarla şahsen tanışma fırsatı bulduğu için çok memnun olduğunu söyledi. Genç denizciler için gelecekten çok umutlu olduğunu belirten Coşkunsu kendisinin bile hala çok heyecanlı ve umutlu olduğunu söyledikten sonra gençlere heyecanlarını asla yitirmemeleri yönünde tavsiyelerde bulundu. Son olarak maddiyatı bir kenara bıraktığınızda genç denizcilerin manevi pusulalarına çok güvendiğini söyleyen Coşkunsu genç denizcilerin ufkunun aydınlık rotalarının ise umutlu olmasını temenni ederek konuşmasını sonlandırdı.

Kulübümüzün heyecanı hepimize yansıyor

Katılımcıları selamlayan ve böyle bir organizasyon gerçekleştirdiği için kulübüne teşekkür eden İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Özcan Arslan, denizciliğin hem gelecek hem de gelenek mesleği olduğundan bahsederek konuşmalarına giriş yaptı. Bu dönüşüm içerisinde kendi adına üzerine düşenleri yaptığını söyleyen Arslan, bu çalışmaların dayatarak ya da zorla yapılamayacağını söyledikten sonra kulübün çalışkan ve heyecanlı yapısını çok beğendiğini ve takdir ettiğini aktarıp organizasyonun nitelikli oluşundan bahsetti.

Tamamen elektrikliye geçmeyi planlıyoruz

Haliç tersanesinin kültürel ve ekonomik değerini, yeniden üretime ve aktif çalışmaya geçirdiklerinin verdiği gururu paylaşan İBB Şehit Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş bir sonraki hedeflerinin tüm filolarını elektrikli gemilere çevirmek olduğunu söyledi. Deniz taksilerinin üretiminden, işletiminden ve yaptıkları vapur iyileştirmelerinden bahsetti. Denizcilikte birlik ve beraberliğin önemini vurguladı ve konuşmasının sonunda bizlerden gelen soruları cevaplandırdı. Bu cevaplardan birinde Haziran aylarında Paşabahçe Vapurunu suya indirmeye planladıklarını ve İstanbul’un eskiden de olduğu gibi daha küçük vapurlara ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Her kriz fırsatını da çıkarıyor

Deniz Emniyeti Derneği Asbaşkanı Ekonomist Harun Şişmanyazıcı doğal felaketlerin, pandemilerin, savaşların ve küresel ısınmanın bir taraftan yıkımlar yaparken diğer taraftan da deniz taşımacılığında yeni fırsatlar ortaya çıkaracağından bahsetti. Bununla beraber artık bir çok ülkenin kendi kendine yeterli olduğunu dile getiren Şişmanyazıcı, deniz taşımacılığında etik kodların önemini ve 2019’da ortaya çıkan korona virüsün denizcilik sektöründe yarattığı değişikliklerini açıkladı. Öğrenmenin asla son bulmayan bir eylem olduğunu vurgulayan Şişmanyazıcı, ders niteliğinde verdiği tavsiyeler ile konuşmasını sonlandırdı.

Her şey bir kahveyle başladı

Lloyd’s Register Türkiye Ülke Müdürü Engin Yazıcıoğlu, bir zamanlar sıralarında oturduğu ve mezun olduğu okulda böyle bir etkinlikte ağırlanmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. “Her şey bir kahveyle başladı” sözleriyle giriş yaptığı, tarihi 17. yüzyıla dayanan Lloyd’un hikayesini genç denizciler ile paylaştı. Gemi klaslamanın tarihsel sürecinden, klaslama fikrinin nasıl çıktığından, insanların neden gemilerini klaslandırmaya ihtiyaç duyduğundan ve Lloyd’un kuruluşundan bu yana gemi klaslamadaki yaşanan değişimleri ve günümüzdeki haline nasıl geldiğini anlattı.

Gemide etkin zaman önemli

Petrol Ofisi Deniz Ulaştırma Müdürü Gökhan Gürbüz, öncelikle organizasyonu tertip eden kulüp üyelerine teşekkür etti. Konferanstaki genç denizcilerden övgüyle bahsederken onları ‘’pırıl pırıl’’ gördüğünü söyledi. Petrolden ve petrolün taşınmasının geçmişinden bahseden Gürbüz bir çok konuya daha değindi. Gemide etkin zaman yönetimden bahseden Gürbüz Laytime, Lay-Can ve Demmurage kavramlarını da es geçmedi. Gürbüz tanker endüstrisini detaylıca anlattıktan sonra herkesi selamlayarak sözlerini sona erdirdi.

Destekleyenlere teşekkür ederiz

Katılımcıları ve davetlileri selamlayan İTÜ DENARK Başkanı Yaren Yılmazoğlu, kendini ve kulübü tanıttıktan sonra kulübün bu noktaya kolay bir şekilde değil, birçok zorluk ve engelin üstesinden gelerek ulaştığını aktardı. II. Ulusal Genç Denizciler Zirvesi’nde bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu söyleyen Yılmazoğlu, bu süreçte desteklerini esirgemeyen fakülte dekanı ve kulüp danışman hocası Özcan Arslan’a, başkan yardımcılarına, departman sorumlularına ve kalbini ortaya koyan herkese teşekkürlerini sundu. Kulübün 4. Sayısı olan “PYXIS” dergisinin yayınlanmaya hazır olduğu müjdesini veren Yılmazoğlu sözlerini noktaladı tüm ekibi sahneye davet ederek sonlandırdı.

 

 

 


Bunları da beğenebilirsin