Denizcinin anasayfası

Emektar gemi jilet oluyor

TDİ tarafından 1985'te inşa edilen ve son olarak TÜDEV tarafından staj gemisi olarak kullanılan M/F Samsun feribotu geri dönüşüme gönderildi.

1985 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) tarafından İstanbul Tuzla Tersanesi’nde imal edilen ve uzun yıllar dünya denizlerinde Türk bayrağını dalgalandıran M/F Samsun feribotu geri dönüşüme gönderiliyor. Gemi Aliağa’ya gitmek üzere bugün Zeyport’tan ayrıldı.

2004 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından M/F Ankara ile birlikte İMEAK Deniz Ticaret Odası ve TÜRSAB öncülüğünde kurulan Denizciler Turizm Denizcilik A.Ş.’ye satılan M/F Samsun, 2005 – 2013 yılları arasında İstanbul’dan Ege adalarına seferler düzenlemişti. 2013 yılında seferlerin durdurulmasının ardından kullanılmayan gemi 7 Ekim 2016 tarihinde Türk Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV) tarafından eğitim ve staj gemisi olarak kullanılmak üzere kiralanmıştı. T/S Samsun bir yıllık tadilatın ardından 10 Temmuz 2017’de ilk staj seferine çıkmıştı.

127,59 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde ve 10 bin 870 GRT’lik M/F Samsun, feribot olarak çalıştığı dönemlerde 564 yolcu taşıyabiliyordu.

M/F Ankara Feribotu da DATİ Holdingʹin 2 milyon dolarlık katkısıyla TÜDEV üzerinden Piri Reis Üniversitesiʹne eğitim ve staj gemisi olarak gönderilmişti.  Adı M/F Piri Reis Üniversitesi olarak değiştirilen gemi halen hizmet veriyor.


Bunları da beğenebilirsin