Denizcinin anasayfası

5 ülke limanlarını Rus gemilerine kapattı

İtalya, Belçika, Estonya, Bulgaristan ve Romanya’nın Rus gemilerine limanlarını kapattığı açıklandı.

Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinden 5’i şimdiden Rus gemilerine limanlarını kapattı. İtalya, Belçika, Estonya, Bulgaristan ve Romanya, Rus bandıralı gemilerin limanlarına girişine yasak getirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, 17 Nisan 2022 tarihinden itibaren İtalya, Belçika, Estonya, Bulgaristan ve Romanya olmak üzere 5 AB ülkesinin Rus gemilerine limanlarını kapattığını duyurdu. Ayrıca Yermak, yasağın Rusya’nın Ukrayna’ya savaş başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra bandıra değişikliği yapan gemileri de kapsadığını belirtti.

Bununla birlikte Yermak, kısıtlamaların Rusya’nın Ukrayna’ya geniş çaplı saldırı başlattıktan sonra Rus tescilini başka bir ülkeyle değiştiren gemiler için de geçerli olduğunu aktardı.

Delmar Safety

AB’den yeni yaptırım paketi

Avrupa Birliği (AB), 8 Nisan 2022 tarihinde Rusya’ya yönelik beşinci yaptırım paketini kabul etti. Yeni yaptırım paketine daha önce duyurulan Rus kömürüne yönelik ambargonun yanı sıra AB ülkelerinin limanlarının Rus gemilerine kapatılması ve Rus bankalarına uygulanan yaptırımların genişletilmesi de yer aldı.


Bunları da beğenebilirsin