Denizcinin anasayfası

ADİK, Katar’a çıkarma gemisi teslimatlarını tamamladı

Anadolu Shipyard, Katar Donanması için inşa ettiği çıkarma gemisi teslimatını başarıyla tamamladı. Gemiler Katar artık Katar Donanması'nın hizmetine...

Katar Donanması için inşa edilen gemiler Anadolu Tersanesi ile Barzan Holdings arasında imzalanan tedarik projesi sözleşmesi kapsamında başlamıştı.

Proje kapsamında 1 adet Süratli Amfibi Gemi (LCT), 2 adet Mekanize Çıkarma Gemisi (LCM) ve 1 adet Araç ve Personel Çıkarma Gemisi (LCVP) olmak üzere, toplamda 4 adet çıkarma gemisi Anadolu Tersanesi’nin Tuzla’da bulunan yerleşkesinde inşa edildi.

Anadolu Shipyard Donanım Proje mühendisi Atakan Dikişçi LinkedIn hesabından yaptığı açıklamada Araç ve Personel Çıkarma Gemisinin (LCVP) eğitimlerinin tamamlanarak Katar’ın siparişinin tamamlandığını açıkladı.

22 aylık süre içinde inşa edilen gemiler, Temmuz 2022’de başlayan 6 haftalık personel eğitimi başarıyla tamamlanmıştı. Gemiler Katar Donanması’na katılması için 4 Eylül 2022’de Heavy Lift tipi kargo gemisine yüklenerek tersane limanından ayrılmışlardı.

Daha önce de Katar, Anadolu Shipyard’dan 2 adet açık deniz karakol gemisi sipariş etmişti. Söz konusu sipariş kapsamında sırasıyla Al Doha ve Al Shamal gemileri 36 ayda inşa edilerek başarılı bir şekilde Katar Donanması’na teslim edilmişti.


Bunları da beğenebilirsin