Denizcinin anasayfası

Algeciras Limanı Blockchain’e geçiyor

Cryptoglobe’dan Omar Faridi’n haberine göre İspanya, Endülüs’te bulunan bir ticari, balıkçılık ve yolcu limanı olan Algeciras Körfezi’nin Limanı İdaresi (APBA), New York merkezli teknoloji şirketinin blok zinciri tabanlı nakliye platformu Tradelens’i kullanmak için IBM ile ortaklık kurdu.

Tedarik Zincirini Blockchain’e Getirmek

Europa News’e göre , Tradelens platformu, APBA’nın tedarik zinciri verilerini daha verimli ve güvenli bir şekilde yönetmesini sağlarken, aynı zamanda ticari işlemlerin doğru bir kaydını tutmasına yardımcı olacak.

Duyuruda belirtildiği gibi, Tradelens veri yönetim sistemi, nakliye şirketleri, bireysel nakliyatçılar, nakliye şirketleri ve lojistik operatörleri dahil olmak üzere tüm tedarik zinciri katılımcılarının daha uygun maliyetli işlemler gerçekleştirmesini sağlayacak.

Özellikle, Algeciras, her yıl 70 milyon tondan fazla kargo trafiğini işlediği için Avrupa’nın en işlek limanlarından biri.

Liman, 2017 boyunca yaklaşık 4,3 milyon konteyner hacmi kaydetti.

İlk başta dev nakliye firması Maersk ve IBM arasındaki ortak bir çaba ile geliştirilen Tradlens çözümü, şimdi dünya çapında 100’den fazla organizasyona ve yaklaşık 20 farklı liman operatörüne ev sahipliği yaptı.

Bugüne kadar, Tradelens platformunun 230 milyon gönderiyi işlemek ve yaklaşık 20 milyon konteyner işlemek için kullanıldığı bildirildi.

Şimdi Hollanda, Abu Dabi, İngiltere’de Limanlar Tarafından Kullanılan Tradlens

Ekim 2018’de, Hollanda’daki Rotterdam Limanı, nakliye işlemlerini hızlandırmak için bir blok zinciri pilot programı başlatmak için Avrupa’nın en büyük finans kurumlarından biri olan ABN AMRO ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Ortaklık aynı zamanda Samsung’un yerel BT yan kuruluşlarından biriyle çalışmayı da içeriyordu.

Geçen yılın haziran ayında, BAE’nin Abu Dabi Limanı’na bağlı bir şirket olan Maqta Gateway LLC, Orta Doğu ülkesinin nakliye ve lojistik sektörünün verimliliğini artırmak için blok zinciri ile çalışan bir çözüm (Silsal) başlattı.

Eylül 2018’de, İngiltere’deki en büyük liman işletmecisi Associated British Ports (ABP), dağıtılmış bir defter teknolojisi (DLT) destekli liman lojistik çözümü oluşturmak için çalıştığını açıkladı.

ABP ayrıca, bir dijital lojistik firması olan Marine Transport International tarafından geliştirilen yazılımı kullanacağını söylemişti.

Tradelens’te 150 Milyon Olay Yakalandı

Ağustos 2018’de CryptoGlobe’ın bildirdiği gibi , IBM, Tradelens yazılımının beta aşamasını başarıyla tamamladığını duyurdu.

Teknoloji devi, 90’dan fazla şirketin tedarik zinciri süreçlerini yönetmek için Tradlens’i kullanmaya başladığını da ortaya koydu.


Bunları da beğenebilirsin