Denizcinin anasayfası

Anadolu NATO’ya büyük güç katacak

NATO gücü SNMG-2’nin Hollandalı komutanı Tuğamiral Boots, 2023’te donanmaya katılacak TCG Anadolu'nun NATO’ya güç katacağını söyledi.

Akdeniz’de varlık gösteren en büyük NATO gücü SNMG-2’nin Hollandalı komutanı Tuğamiral Boots, Milliyet’ten Gökhan Karakaş’a konuştu. HNMLS Evertsen ile 1 hafta İstanbul’da kalan Hollandalı Amiral, Türk savunma sanayisindeki gelişmeleri takip ettiklerini, Ada sınıfı korvetlerin ardından ve 2023’te donanmaya katılacak TCG Anadolu ve İstanbul sınıfı fırkateynlerin NATO’ya güç katacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde ve Milli Savunma Bakanlığı’nın sorumluluğunda gerçekleşen 14. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı(İDEF), donanmamızda görev yapan gemilerin geçit törenine sahne oldu. 67 ülkeden 150’den fazla heyetin ilgi gösterdiği fuar için Büyükçekmece sahiline; milli gemi projesinin halkası TCG Büyükada’nın yanı sıra Türkiye’de üretilen TCG Alemdar, TCG Bayraktar, TCG Tekirdağ, TCG Ç-158 gemileri geldi. Türk Deniz Kuvvetleri’nin son yıllarda gösterdiği gelişmeyi takip ettiğini söyleyen NATO’nun ünlü amirallerinden Boudewijn Boots görüşlerini değerlendirdi.

NATO ülkelerinin Akdeniz çanağındaki aktifliğini arttırmak için 1992 de kurulan Akdeniz Daimi Deniz Kuvveti SNMG-2’nin(Standing NATO Maritime Group)Hollandalı komutanı Tuğamiral Boots, Karadeniz’de yaptıkları tatbikatın ardından İstanbul’a geldi. Tuğamiral Boots, Karadeniz ve Ege’nin de içinde bulunduğu Akdeniz çanağındaki 5-8 gemiden oluşan ve yaklaşık bin denizciden oluşan çok uluslu güce 1 yıldır kumanda ediyor. Boots, “Öncelikli amacımız her zaman harbe hazır olmak. Milliyetler değişse de SNMG-2’nin görev tanımı değişmiyor. Türkiye bu görevin en sadık uygulayıcı ülkelerinden. Çok uluslu gücü yönetmek benim için bir avantaj. Karadeniz’i, Romanya, Bulgaristan ya da Türkiye’den gelen subaylardan daha iyi kim bilebilir? Bu bir takım oyunu ve biz oyuncularıyız. Bizler NATO’nun etkinliğini korunması için bağlılık ve profesyonellikle çalışıyoruz” dedi.

Türk savunma sanayisinin gelişimini takip ettiklerini belirten Tuğamiral Boots, 2013 yılında denize indirilen Ada sınıfı milli korvetlerin ardından diğer projeleri de izlediklerini söyledi. Boots, “Korvetler kendilerini ispat etti. Yakın gelecekte yapımı tamamlanacak TCG Anadolu’nun maket modelini gördüm ve çok beğendim. İstanbul sınıfı hava savunma fırkateynleriyle birlikte çok iyi silah sistemleri geliştirdiğinizi biliyoruz. Yeni tasarım gemiler ve sistemlerin NATO’ya katkısının büyük olacağına inanıyorum ve bu beni mutlu ediyor” dedi.

“Napolyon’a katılıyorum”

Tuğamiral Boots, ikinci kez geldiği İstanbul’u yine çok etkileyici bulduğunu belirtirken “Napolyon’un dediği gibi dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu. Bu söze katılıyorum.
Akdeniz’de NATO’nun sembolü: SNMG2
32 yıldır Hollanda Deniz Kuvvetleri’nde görevli olan Tuğamiral Boots, daha önce Karayipler, Afganistan, İngiltere gibi ülkelerde görev yapan deneyimli bir denizci. Hayatının büyük bölümü dünyanın farklı denizlerinde geçen Boots, 1 yıldır SNMG 2’nin komutanlığını yapıyor. Uluslararası güçlere komuta etmenin zorluklarını yaşarken güzel taraflarını da gördüğünü söyleyen Boots, dolaştıkları denizlerde o bölgede ki ülkelerin subaylarıyla birlikte çalışmanın işlerini kolaylaştırdığını söyledi. Eşi ve 2 çocuğunun kendisi için İstanbul’a geldiğini söyleyen Boots, ailece şehrin etkileyici dokusuna hayran kaldıklarını vurguladı. HNLMS Evertsen isimli hava savunma fırkateyni ise ismini 1700’lü yıllarda yaşayan ünlü Hollandalı amiral Eversen’dan alıyor. 144 metre boyundaki gemi özellikle hava tehditlerine karşı etkili savunma sistemleri ile donatılarak 2005 yılında Hollanda donanmasına katıldı. Harpoon ve Sea Sparrow füzelerinin yanı sıra etkili toplara sahip gemi, NATO adına pek çok görevde bulunuyor. De Zeven sınıfı fırkateynlerden Hollanda donanmasında 4 adet bulunuyor.

NATO Akdeniz Çağrı Kuvveti adıyla 1972 yılında ilk kurulan güç, 1992 yılında NATO Akdeniz Daimi Kuvveti, 2005 yılında ise SNMG2 ismini aldı. Soğuk savaş sonrasında meydana gelebilecek kriz ya da doğal afetlerde ani reaksiyon için oluşturulan SNMG2, NATO’nun Akdeniz’de ki askeri varlığını temsil ediyor. Türk Deniz Kuvvetleri’nin 1992’den beri aralıksız destek verdiği güç 4 kez Türk amiraller tarafından idare edildi. 4 ya da 5 gemiye kadar ulaşabilen filo da bin asker görev yapabiliyor.


Bunları da beğenebilirsin