Denizcinin anasayfası

Ares Tersanesi, 122’lik seriden 13 botu teslim etti

Ares Tersanesi'nin Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü için inşa ettiği 122 Sahil Güvenlik botundan 13 adedi teslim edildi.

Antalya’da Ares Tersanesi tarafından Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü için kontrol botları üretiliyor. Yüzde yüz yerli tasarım olan botların teslimatına başlandı. Kontrol botları yaşa dışı geçiş ve kaçakçılıkla mücadeleyi güçlendirecek.

Türkiye denizlerdeki iç sularını korumak için yerli araçlara yöneldi. Ares Tersanesi,  Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü için botları inşa ediyor.

Yerli kontrol botları 6’lı olarak seri halde üretiliyor. 6 bot yaklaşık 2 aylık süreçte hazırlanarak hem sahil güvenlik komutanlığına hem de emniyet genel müdürlüğüne teslim ediliyor.

Kara suları yerli botlara emanet

ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç, “Şu an kadar 13 botu teslimi tamamladık bu 13 bot Van Gölü’nde, Trabzon’da, Edirne’de Enez’de, Aydın’da Didim’de, aslında şimdiden Türkiye’nin her yerinde göreve başladı iç sular dahil” dedi.

Zorlu mukavemet testlerini başarıyla geçen botlar saatte 38 deniz mili hıza ulaşabiliyor.

Kara suları yerli botlara emanet

Tasarımı yüzde yüz yerli olan deniz araçları hareket kabiliyeti ile dikkati çekiyor.

Tersane Genel Müdürü Utku Alanç, “Botlarımız 12 metre boyunda aslında görece olarak küçük botlar diyebiliriz fakat kabiliyet anlamında denizcilik anlamında kabiliyetleri 20-30 metre botlarla eşdeğer hatta bazı noktalarda çok daha avantajlılar. Bot tasarımları bize ait. Çalışmayı da tamamen yerli donanımlarla sürdürüyoruz. Özellikle mülteci, kazazede kurtarma, fırtınalı, yüksek denizlerde yardım götürme operasyonlarında kullanılabilecek ekipmanlarla donatılıyor. Tıbbi ekipmanlar da yer alıyor. Arka tarafında da kurtarma platformu bulunuyor. Yaralı ve vefat durumunda bu kurtarma platformu kullanılacak” açıklamasını yaptı.

Emniyet Genel Müdürlüğüne teslim edilen ilk bota Şehit Eren Bülbül’ün adı verildi.

Türk Loydu klaslıyor

Türk Loydu tarafından klaslanan ARES 35 FPB’lerin teknik özellikleri ise şöyle :

Uzunluk: 11.9m

Genişlik: 3,7m

Maksimum Hız: 35 Knots

Su Çekimi: 0,8m

Menzil: 160 deniz mili

Gövde: Geliştirilmiş Komposit


Bunları da beğenebilirsin