Denizcinin anasayfası

Bayraktar sınıfı gemilerimiz Angola’nın radarında

Angola Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan bir heyet TCG BAYRAKTAR LST ve TCG Ç-155 LCT çıkarma gemilerini inceledi

Angola Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Silahlanma ve Teknik Hizmetler Direktörü Koramiral Receado Francisco ve beraberindeki heyet tarafından, TCG BAYRAKTAR LST ve TCG Ç-155 LCT çıkarma gemileri ziyaret edilerek teknik incelemelerde bulunuldu.

Bayraktar Sınıfı Tank Çıkarma Gemileri

Bayraktar sınıfı LST’ler dünyada sınıfının en büyük tank çıkarma, LCT sınıfı çıkarma gemileri ise dünyada sınıfının en hızlı çıkarma gemileri olma özelliklerine sahip.

Delmar Safety

Anadolu Tersanesi tarafından inşa edilen TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar 2017-2018 yıllarında donanmaya teslim edildi. Türk Deniz Kuvvetlerine çok önemli bir güç aktarım kabiliyeti kazandırdılar.

Gemiler geniş iç hacme, hastaneye, baş ve kıç ağır yük rampalarına, üst güverteye ulaşım sağlayan rampaya, 400 amfibi personel taşıma kapasitesine, mayın dökme ve toplama kabiliyetine, gemiden hareket edebilen 4 adet LCVP çıkarma aracına, kıyı hedeflerini imha edebilecek ateş gücüne sahip.

Türk Deniz Kuvvetlerine 2023-2024 yıllarında 2 adet Bayraktar sınıfı LST gemisi teslim edilmesi planlanıyor.

Hızlı Çıkarma Araçları-LCT’ler

Anadolu Tersanesi (Adik)-Furtrans ortak iştiraki olan ve Türk Deniz Kuvvetlerinin hızlı çıkartma gemisi ihtiyacını karşılamak için geliştirildiler. Gemiler 2012’den itibaren Anadolu Tersanesi tarafından 8 adet LCT gemisi Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edildi.

LCT’ler kısa menzillerde tank, zırhlı muharebe aracı ve amfibi piyadeleri nakletmek için tasarlandılar.

LCT’ler 20 knots maksimum hızları ile sınıfında dünyanın en hızlı çıkartma gemileri. Geminin öz savunması ve kıyıdaki mevzileri baslılamak, amfibi piyadeleri çıkarma esnasında korumak için 2 adet ASELSAN üretimi 25 mm topa sahip STOP ve 2 adet 12.7 mm uçaksavara sahip ASELSAN üretimi STAMP ile donatıldı.


Bunları da beğenebilirsin