Denizcinin anasayfası

Burak Reis Yavuz “Emeği” fotoğrafladı

Prof.Dr. Kaptan Necmettin Akten adına Türkiye Denizciler Sendikası tarafından düzenlenen “Deklanşörler Funda” adlı yarışmada, İTÜ Denizcilik Fakültesi (2000) Güverte mezunu KEGM Kılavuz Kaptanı Kaptan Burak Reis Yavuz ” Emek ” isimli fotoğrafı ile ikinci oldu. Birinciliği “Tank” adlı resmi ile Önder Harun Teke, üçüncülüğü ise “Yıpranmayanlar” adlı resmi ile Fatih Köse kazandı.

“Fotoğrafımın ikinci olmasıyla onur duydum”

Yavuz, “Emek” adlı fotoğrafla kazandığı ödüle ilişkin şunları söyledi: 

Türkiye Denizciler Sendikasının mezunumuz, büyüğümüz ağabeyimiz, hocamız, rahmetli Prof.Dr. Kaptan Necmettin Akten adına düzenlediği “Deklanşörler Funda” adlı yarışmada bir fotoğrafımın ikinci olmasıyla onur duydum.

“Şehir ışıklarının yarattığı ters ışık gözüme çok çekici geldi”

Emek adlı fotoğrafıma gelecek olursak, 2019 İstanbul, Pandemi öncesi. Şehir ışıklarının yarattığı ters ışık ortamında gözüme çok çekici gelen bir kareyi fotoğraflamıştım. Serdümen, rutin komutlarımı yerine getiriyordu büyük bir dikkatle. 

YDO Mk.1975 mezunu babam Baş Mühendis Burhan Yavuz, beni ilk defa 2 buçuk yaşında okyanusla tanıştırmış. O zamandan beri kültürüyle, acısıyla, tatlısıyla iç içeyimdir denizle.

“Denizde hiç bitmeyen, devamlı insanı motive eden bir umut vardır”

Denizin insan doğasını zorlayan özelliklerini ilerleyen meslek yıllarımda birebir tecrübe etmişimdir. Deniz hata affetmez, azla yetinmeyi, sabırlı olmayı öğretir. Denizde fedakarlık vardır, sadakat, inanç vardır. Özlem, heyecan, korku, cesaret, uykusuz ve huzursuz geçen geceler, günler ve geceler boyu fırtınalar, sinir bozuzu gıcırtılar, mide bulantıları vardır. Hava kaldıktan sonra elde kahve ile okyanusta seyretmenin verdiği huzur vardır.  En önemlisi hiç bitmeyen, devamlı insanı motive eden bir umut vardır. Bütün bu vardırların ortasında gemiadamı vardır.  Burada bir parantez açıp gemiadamı kelimesinde cinsiyet ayrımcılığı olmadığını belirtmek istiyorum. Ve bazen de bu vardırları denizci olmayan birisine anlatamamanın verdiği hayal kırıklıkları vardır. Bir de yıpranmaları yoktur/muş.

Bir gün kılavuzladığım bir gemide Yunanlı Kaptan, 4 yaşında çocuğunun çizdiği resmi köprüüstüne asmış, onu anlatmıştı büyük bir özlemle. O çocuk, hiçbir zaman bilmeyecek çok büyük ihtimalle O’nun için nelerden vazgeçildiğini. Personeli, zabiti, yerlisi, yabancısı tüm Dünya denizcilerine Allah selamet versin”

“Onurlandık, gururlandık”

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği (TKKD) Yönetim Kurulu tarafından Yavuz’un kazandığı ödüle ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Rahmetli Prof.Dr. Kaptan Necmettin Akten adına düzenlediği “Deklanşörler Funda” adlı yarışmasında derneğimiz üyesi KEGM Kılavuz Kaptanı Kaptan Burak Reis Yavuz ” Emek ” isimli fotoğrafı ile 2’inci olmuştur. Kendisini derneğimiz ve meslektaşlarımız adına tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. Onurlandık, gururlandık.”


Bunları da beğenebilirsin