Denizcinin anasayfası

Carnival Sensation son seferini Aliağa’ya yaptı

Carnival Cruise Line’a ait Carnival Sensation sökülmek üzere Aliağa’ya demir attı.

Carnival Cruise Line’a ait Carnival Sensation adlı yolcu gemisinin son durağı Aliağa oldu. Gemi sökülmek için Aliağa’ya demirledi.

Carnival Sensation adlı yolcu gemisi son yolculuğunu Aliağa’ya yaptı. Fantasy sınıfı gemi, bu yılın başlarında sökülmek üzere Aliağa’da bir tersaneye satıldı.

1993 yılında inşa edilen gemi Carnival Sensation , 18 Mart’ta Bahamalar’dan ayrıldı ve gemi söküm tesisine giderken son kez Atlantik Okyanusu’nu geçti.

Delmar Safety

261 metre uzunluğunda,  36 metre genişliğindeki gemi 2.634 yolcu kapasiteliydi.  29 yıl deniz turizmine hizmet eden geminin söküm işlemlerine yakında başlanacak.

Carnival Cruise Line, daha yüksek güvenlik standartları ve çevreye duyarlı tekniklere daha güçlü bağlılığı nedeniyle söküm için Aliağa tersanesini seçti.

Carnival Sensation , son aylarda Fantasy sınıfındaki kız kardeşleriyle aynı kaderi yaşıyor. Carnival Fantasy , Carnival Inspiration ve Carnival Imagination, Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki batı kıyısındaki Aliağa tersanesinde benzer şekilde hurdaya çıkarıldı.

Aliağa’ya  ilk ulaşan Carnival Fantasy oldu ve 29 Temmuz 2020’de Aliağa’ya demir attı. Ardından Carnival Inspiration, söküme gönderildi

Carnival Cruise Line’ın diğer gemisi Carnival Fascination da Şubat 2022’de hurdaya çıkarıldı ancak o Pakistan’daki Gadani tersanesine satıldı.

Sekiz Fantasy sınıfı gemiden sadece üçü bugün hizmette Ancak Carnival Ecstasy 10 Ekim’de son bir seferden sonra Ekim ayında emekli olacak. Geminin hurdaya mı ayrılacağı yoksa başka bir şirkete satılıp satılmayacağı henüz bilinmiyor.

Carnival Paradise  ve Carnival Elation adlı son iki Fantasy sınıfı geminin hizmette kalması planlanıyor.


Bunları da beğenebilirsin