Denizcinin anasayfası

‘Casus yunuslar devreye sokuldu’ iddiası

Moskova'nın özel olarak eğitilmiş yunusları Sivastopol liman üssüne taşıdığı ileri sürüldü

Rusya’nın Karadeniz’deki en büyük donanma üssü olan Sivastopol’dan gelen uydu görüntüleri özel olarak eğitilmiş yunus balıklarının bölgeye taşındığını ortaya koydu. Rusya ‘askeri yunusları’ ile gemilerini olası sabotajlardan korumayı planlıyor.

ABD Deniz Kuvvetleri Enstitüsü (USNI),Rusya ve Ukrayna için kritik öneme sahip Sivastopol limanındaki deniz üssünün uydu görüntülerini inceledi ve herkesi şaşkına çeviren bir detay ortaya çıktı.

Eğitilmiş yunusları Sivastopol liman üssünde

Uydu Görüntüleri Moskova’nın özel olarak eğitilmiş yunusları Sivastopol liman üssüne taşıdığını ortaya koydu. Yapılan analizlere göre ‘askeri yunuslar’ Rusya’nın Karadeniz filosunu muhtemel su altı saldırılarından korumak için bölgeye getirildi.

Öte yandan ABD ve Rusya dışında yunus ve fok balıklarını eğitip kullanan ülkeler arasında Kuzey Kore, İsrail ve İran yer alıyor.

Moskova’nın 1960’lı yıllarda başlattığı “casus yunus” birliği programı, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Ukrayna Ordusu’na devredilmişti

Soğuk Savaş döneminde ABD ve Rusya gibi birçok ülke yunusları eğiterek savaş görevlerinde kullandı. ABD sabotaj eylemlerini önlemeleri için yunus balıkları ve deniz aslanlarının eğitimine en az 28 milyon Dolar harcadı.

Mayınları tespit ediyorlar

Yunusların ekolokasyon yetenekleri, mayın gibi su altı nesnelerini tespit etmelerine izin veriyor. Bu nedenle de eğitilen balıklar sabotaj eylemlerini önleme, mayın tespiti ve düşman dalgıçların limana girişlerini önlemek için kullanılıyor.

Ukrayna 2012 yılında Sovyet döneminden kalma bir programı yeniden canlandırarak Sivastopol yakınlarındaki bir akvaryumda yunusları eğitmişti. Ancak 2014 yılında bu balıklar Rusların eline geçti.

Ukrayna, hayvanların iadesini talep edemedi, Rus medyası Moskova’nın planı genişletmeyi planladığını hatta yunuslar için özel bir cihaz üretildiğini iddia etti.

Bu arada 2019 yılında Norveç kıyılarındaki balıkçılar teknelerini taciz edip kayış ve halatları koparan beyaz bir balina bildirdiler. Beyaz balinanın üzerinde silah ve kamera takılması için askılar olduğu ve Rus donanması tarafından eğitildiği iddia edildi ancak bilgi doğrulanamadı.

Casus yunuslar

1980’lerde Sovyet Rusyası’nda askerler tarafından eğitilen yunusların casusluk amaçlı olarak kullanıldığı biliniyor. Keskin görüş yeteneği ve çok iyi hafızası olan, yakalanması zor bu hayvanların su altındaki silahları tespit etmek için kullanıldığı bu programa 1990’larda son verilmişti.

2017’de program yeniden başladı. Yunuslar ve foklara 120 metreye kadar suyun dibindeki torpido, mayın ve diğer silahları tespit etmek ve dalgıçların cihazlarını taşımak üzere eğitim verildiği belirtiliyor.


Bunları da beğenebilirsin