Denizcinin anasayfası

Çöl tozuyla ilk temas

Bugün Türkiye'ye ulaşması beklenen çöl tozlarını Kapt. Zeki Sevim fotoğrafladı.

Meteoroloji uzmanları, bugünden itibaren Kuzey Afrika’dan gelen çöl tozlarının Türkiye’ye giriş yapacağını açıkladı.

Perşembe ve cuma günü çöl tozlarının etkisinin görüleceğini söyleyen uzmanlar, solunum rahatsızlığı olanların dikkatli olması için uyarıda bulundu.

Öte yandan Cezayir’in başkenti Alcer’de bulunan İNCE EVRENYE gemisini kaptanı Zeki Sevim, kaptan köşkünden çöl tozlarını fotoğrafladı.

Fotoğraflarda şehrin üstünü kaplayan tozlar dikkat çekerken, geminin de çöl tozlarından payını aldığı görülüyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve İTÜ MTAL Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros ise, çöl tozlarının rüzgarla beraber farklı kıtalara hareket ettiğini söyledi.

“Haftasonundan itibaren etkisini yitirecek”

Yaşanan olayın doğanın normal bir durumu olduğunu belirten Toros, “Çöl tozu Kuzey Afrika üzerinden Türkiye’nin batısından bugünden itibaren giriş yapıyor. Ülkemiz perşembe ve cuma günü çöl tozundan etkilenecek. Daha sonra da çöl tozu Türkiye’nin doğusuna doğru hareket ederek hafta sonundan itibaren etkisini kaybedecek.” diye konuştu.

“Sağlık sorunu olanlar dikkat etsin”

Toros, çöl tozunun taşınımı nedeniyle sağlık sorunlarına da neden olabildiğine işaret ederek, “Havada toz yoğunluğu artması solunum sıkıntısı olanları olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durum bağışıklık sistemine etki edebilir. Sağlık sorunu olan vatandaşlarımız dikkatli olsunlar. Yaşlılar ve sağlık sorunu olanlar özellikle perşembe ve cuma günü biraz dikkatli olsunlar.” uyarısında bulundu.

İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı ve Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir ise, “Çöl tozlarının faydası oldukça fazla. Çöl tozları, toprağa düştüğünde toprağı zenginleştirecek, denize düştüğünde denizin minerallerini arttıracak. Çöl tozları ülkemize doğal gübre taşıyacak” dedi.


Bunları da beğenebilirsin