Denizcinin anasayfası

DEDEK’in yeni yönetimi belli oldu

Denizcilik Eğitimi Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği 2. genel kurulunu tamamladı.

Türkiye’de Lisans seviyesinde denizcilik eğitimi veren fakültelerin dekan ve temsilcilerinden oluşan Denizcilik Eğitim Konseyinin en önemli çıktılarından biri olan “Denizcilik Eğitimi Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği” (DEDEK), 14 Mayıs 2022 tarihinde 2. Genel Kurulu’nu tamamladı.

Denizcilik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak, denizcilik öğretiminin kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunma misyonu ile kurulan DEDEK’in vizyonu, denizciliğin gelişimine katkı sağlayan, tüm paydaşlarına değer katan, küresel ölçekte öncü ve saygın bir akreditasyon kurumu olmak şeklinde belirlendi.

2. Dönem Yönetim Kurulu, seçilen asil ve yedek üyeleri ile birlikte ilk toplantısını gerçekleştirerek, görev dağılımını yaptı. Planlanan iş takvimine göre hedefler belirlenerek çalışmalara başlanırken, Denizcilik Eğitimi Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği” (DEDEK), 2. Dönem görev dağılımı aşağıdaki şekilde oluştu :

Yönetim Kurulu

Başkan : Prof. Dr. Selçuk NAS
Başkan Yardımcısı : Doç. Dr. Görkem Kökkülünk
Genel Sekreter : Dr. Öğr. Üyesi Remiz Fışkın
Muhasip Üye : Dr. Öğr. Üyesi Fırat Bolat
Üye : Prof. Dr. Soner Esmer
Yedek Üye : Prof. Dr. Ersan Başar
Yedek Üye : Prof. Dr. Özkan Uğurlu
Yedek Üye : Prof. Dr. Uğur Buğra Çelebi
Yedek Üye : Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Nak
Yedek Üye : Dr. Arş. Gör. Umur Bucak

Denetim Kurulu

Üye : Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz
Üye : Prof. Dr. Özcan Arslan
Üye : Feramuz Aşkın
Yedek Üye : Prof. Dr. Durmuş Ali Deveci
Yedek Üye : Prof. Dr. Muhammet Boran
Yedek Üye : Prof. Dr. Ahmet Taşdemir

2019 yılında kurulan DEDEK’in 2020 yılında göreve başlayan ilk dönem yönetim kurulu, pandemi dönemine denk gelen çalışma takviminde derneğin mevzuat altyapı çalışmalarını tamamladı, değerlendirme ve akreditasyon çalışmaları için kullanılacak METAS (Maritime Education and Training Accreditation System) yazılımını geliştirerek beta sürümünün tanıtımını yaptı.

METAS yazılımı, akreditasyon süreçlerinin tamamını çevrimiçi olarak gerek kurum ziyaretleri ile gerekse de uzaktan gerçekleştirebilecek şekilde geliştirildi. Tüm süreçleri açık ve takip edilebilir bir mimari ile geliştirilen METAS, Türkçe ve İngilizce dillerinde fonksiyonel olarak hizmet verebiliyor.

2. Dönem Yönetim kurulu, kendi çalışma dönemindeki ilk hedefi; gerekli altyapı çalışmalarını tamamlayarak Yükseköğretim Kurulundan, akreditasyon için yetki talebinde bulunmak ve öncelikli olarak aşağıda sıralanan eğitim programlarının akreditasyon çalışmalarına başlamak olarak belirlendi :

* Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği
* Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği
* Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği
* Denizcilik İşletmeleri Yönetimi

2. dönemin diğer bir hedefi ise, denizcilik eğitiminin akreditasyonu kapsamında uluslararası partnerleri ile birlikte Avrupa Birliği ve IAMU (International Association of Maritime Universities) projeleri geliştirerek, akreditasyon alanında uluslararası saygın bir kurum haline gelmektir.


Bunları da beğenebilirsin