Denizcinin anasayfası

Denizciler BEDEMED iftarında buluştu

Beykoz Denizcilik Meslek Lisesi Mezunları Derneği (BEDEMED) iki ayrı iftarda denizcilerle bir araya geldiler.

Beykoz Denizcilik Meslek Lisesi Mezunları Derneği (BEDEMED) iki ayrı iftarda bir araya geldiler. İlk iftar daveti okulun bahçesinde düzenlenirken ikincisi ise Anadolu Hisarı Sabancı Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi.

Her iki iftar davetinde de sektörün STK temsilcileri, armatörler, öğretmenler, öğrenciler ve mezunlar hazır bulundu.

Birinci gün Barbaros Hayrettin Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Habib Küçükseymen ev sahipliğinde okulun bahçesinde düzenlenen iftara Beykoz Belediyesi ve Denizcilik Meslek Lisesi Mezunu Deniz İnsanları Platformu destek verirken ana sponsorluğu ise AVS Global Ship Supply & Catering ve Ekol Denizcilik Eğitim Merkezi üstlendi. İkinci iftar ise Derin Shipping, Liva Marine, Densa Tanker, Argemon, Anadolu Marin, Lotus Shipping, ISSU, BTM Teknik, Partners Shipping, Şekerciler ve Nartugan desteğiyle Anadolu Hisarı Sabancı Öğretmenevi’nde düzenlendi.

STK’lar bir olmalı

Geçen sene 50. Yılını Kutlayan Beykoz Denizcilik Meslek Lisesi’nin deniz sektörü için çok önemli olduğunu belirten Beykoz Denizcilik Meslek Lisesi Mezunları Derneği (BEDEMED) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Aydın, Türk armatörlerin istemeden de olsa şartlar nedeniyle yabancı gemi insanları almak zorunda kaldıklarını oysa bunun verilecek eğitimlerle aşılabileceğini söyledi.

Böylece yurtdışına giden dövizin yurtta kalmasının sağlanacağını belirten Aydın, denizcilik STK’larının birlikte hareket ederek meslek liselerinin desteklenlesiyle beraber küçük tonaj gemilerde zabit ihtiyacının karşılanabileceğinin ve yurtdışına bağımlılığın ortadan kaldırılabileceğinin altını çizdi.

Aydın, “Aynı zamanda meslek liseleri mezunları ara personel ihtiyacını karşılayarak yabancı gemilerde de çalışarak ülkemize yüklü miktarda döviz girişi sağlayabilirler. Gemi insanları bir nevi bacasız fabrika gibi çalışan bir sektördür” dedi.

Kimler katıldı?

İftar programlarına İMEAK DTO (Deniz Ticaret Odası) yönetim kurulu üyeleri Adnan Naiboğlu, Taylan Kalkavan, ve Burak Akartaş, Türkiye Denizcilik Federasyonu’ndan (TÜRDEF) Genel Sekreter Av. Nuri Koray Kurum ile yönetim kurulu üyeleri Kapt. Murat Şahin, Av. Kapt. Aslı Arslan Demirkıran, Türk Armatörler Birliği (TAB) Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Ergenç, Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çendik, Ortaköy Denizcilik Meslek Lisesi Mezunları Derneği (ODEMED) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bildiren, sektör duayenlerinden Cengiz Kaptanoğlu, Oras Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Salih Zeki Çakır, Emekli Denizcilik Müsteşarı Özkan Poyraz okulun emekli öğretmenlerinden Kapt. Ömer Asmalı, Deniz Tarihçisi Ali Bozoğlu ve denizcilik sektöründen bir çok önemli isim katıldı.

 


Bunları da beğenebilirsin