Denizcinin anasayfası

Denizciler yıpranma payını geri istiyor

Türk denizciler, 2008 tarihinde yürürlükten kaldırılan Yıpranma Payının geri verilmesi için Change.org üzerinden imza kampanyası başlattı.

Change.org üzerinden düzenlenen imza kampanyasında, zor koşullarda çalışan denizcilerin Yıpranma Payı hakkının geri verilmesinin vicdanen ve adalet açısından elzem olduğuna işaret edilerek haklarının geri verilmesiyle ilgili şu açıklamayı yaptılar:

Yıpranma payı hakkının denizcilere geri kazandırılması konusu uzun yıllardır gündem konusu oldu. Konuyla alakalı çalışmalar yapılmış, yazılar yazılmış, resmi/yasal başvurular olmuş ancak olumlu bir sonuç alınmadı.

Daha önce, 3595 sayılı Kanun ile 20 Haziran 1987 tarihinde başlayan ve sosyal güvence kapsamında sağlanmış bulunan yıpranma hakları ve fiili hizmet süresi zammı, 1 Ekim 2008 tarihinde 5510 Sayılı Yasa’dan çıkarılmasıyla Türk denizcilerinden alındı. Yaklaşık 135.000 faal Türk denizcisi, denizciliğin yıpratıcı bir meslek grubu olarak değerlendirilmemesi sebebiyle bu haktan istifade edemiyorlar.

Delmar Safety

“Kara çalışanlarından farklı olarak, çalışma şartları deniz çalışanlarının hem yaşamlarından çalmakta hem de meslek ömürlerini kısaltmaktadır’’ diyen Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), denizde çalışmanın büyük bir yorgunluk olduğunu, hatta bu yorgunluğu tükenmişlik, bitkinlik, aşırı biriken yorgunluk olarak da ifade ediyor.
Bizlerden alınan “yıpranma payı” hakkımızı geri istiyoruz… Biz Türk denizcileri, bütün zorluklara, tehlikelere ve tehditlere rağmen, gemimiz bizi terk etmeden gemimizi terk etmiyoruz; peki yasalar bizi neden terk ediyor?
Siz de:
1) Kampanyayı imzalayıp paylaşarak,
2) Kampanya afişini paylaşarak,
3) Twitter’da #denizcileryıpranıyor paylaşımıyla
bizlere destek olun! açıklamasını yaptılar.
Denizciler kendlerine https://www.change.org/denizcileryıpranıyor ve https://youtu.be/5P2D-EcLGiY You Tube videosu Linki üzerinden destek için imza verilmesini istediler.


Bunları da beğenebilirsin